overfm.gr | Super League 1 | Βόλος-Βαλμπουενά 0-1

Ο Ματιέ Βαλμπουενά το έκανε ξανά… Σκόραρε και στο εκτός έδρας ματς με τον Βόλο στο τέλος, όπως έκανε στο Καραϊσκάκη και ο Ολυμπιακός πέρασε 1-0 από το Πανθεσσαλικό.

Ο Ολυμπιακός άρχισε ομάδα να θυμίζει όταν μπήκε ο τριανταεφτάχρονος Βαλπουενά. Αυτός οργάνωνε, αυτός πίεζε και τελικά αυτός με μια υπέροχη εκτέλεση έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Και στον πρώτο γύρο με φάουλ αυτός είχε λυτρώσει την ομάδα του μαρτίνς. Κακός ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο, είχε δοκάρι με τον Αγκιμπού Καμαρά. Λίγα πράγματα επιθετικά ο Βόλος.

Τέσσερις μέρες πριν τη ρεβάνς με την Αταλάντα και το κρισιμότερο -μέχρι το επόμενο- ματς της σεζόν, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε αλλά τελικά πέρασε νικηφόρα από τον Βόλο, για την 24η αγωνιστική της Super League. Με ένα όμορφο γκολ του Ματιέ Βαλμπουενά στο 81ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 1-0 την ομάδα της Μαγνησίας στο Πανθεσσαλικό, παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα και συνολικά για 29ο ματς από πέρσι, ενώ παράλληλα εξασφάλισαν και μαθηματικά την 1η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, τρία ματς πριν το φινάλε και τα πλέι-οφ.

Για 80 λεπτά, η ομάδα του Μαρτίνς έκανε την κλασική, φετινή… ρισκαδόρικη διαχείριση αγώνα, παίζοντας με τη φωτιά. Χωρίς ατομικές επιθετικές εμπνεύσεις, χωρίς δημιουργία και κίνηση στα χαφ και χωρίς εμφανή διάθεση από τους «ερυθρόλευκους» να βάλουν τα πόδια τους στη φωτιά πριν την σπουδαία ευρωπαϊκή βραδιά που ακολουθεί. Έστω κι έτσι όμως, όσα έκαναν ήταν αρκετά για να πάρουν ένα ακόμη «τρίποντο», με τις αλλαγές του Πορτογάλου τεχνικού στο δεύτερο ημίχρονο να κάνουν τη διαφορά και σε επίπεδο τακτικής αλλά και ατομικής ικανότητας, με τους Εμβιλά και Βαλμπουενά να δίνουν την απαραίτητη ώθηση για τη νίκη.

Ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στο ματς τον Ονιεκούρου στη θέση του Μασούρα, με την έναρξη της επανάληψης. Ο Ολυμπιακός πίεσε τον Βόλο και κυκλοφόρησε την μπάλα σε όλο το πλάτος του γηπέδου, ψάχνοντας ένα ρήγμα στην αντίπαλη άμυνα. Οι γηπεδούχοι είχαν μόνο τις αντεπιθέσεις τους. Σε ένα “στημένο” όμως στο 60′ πλησίασαν στο γκολ, με την κεφαλιά του Ρομέρο να περνάει για λίγο άουτ.

Οι “ερυθρόλευκοι” προχώρησαν σε δυο ακόμα αλλαγές (Βαλμπουενά και Εμβιλά αντί Καρβάλιο και Μπουχαλάκη) και μεγάλωσαν την πίεση τους στους γηπεδούχους. Ο Κλέιμαν δέχθηκε αρκετά σουτ – κάποια από αυτά τα “έβγαλε” και άλλα πέρασαν για λίγο άουτ. Στην… τελική ευθεία του αγώνα μπήκαν και οι Τικίνιο και Βρουσάι αντί των Αγκιμπού Καμαρά και Λαλά.

Η πίεση του Ολυμπιακού έφερε… καρπούς και το 0-1 στο 81′. Έπειτα από βαθιά μπαλιά ο Τικίνιο άλλαξε για τον Βαλμπουενά που συνεργάστηκε με τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός “έστρωσε” στον Γάλλο, για το νικητήριο τέρμα της αναμέτρησης. Στα τελευταία λεπτά ο Βόλος πίεσε για την ισοφάριση, αλλά η καλύτερη του στιγμή ήταν μια άστοχη κεφαλιά του Φαν Βέερτ. Στο φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε τον Κλέιμαν να διώχνει με δυσκολία το σουτ του Τικίνιο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Ρομέρο, Γκουλέν, Σοάρες, Φεράρι, Τσοκάνης (70΄ Κορέα), Φερνάντες, Νίνης (46΄ Μπαρτόλο), Ρεγκατέν (80΄ Σιέλης), Φαν Βέερτ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μ. Καμαρά, Μπουχαλάκης (63΄ Εμβιλά), Ελ Αραμπί, Μασούρας (46΄ Ονιεκούρου), Ζοάο Καρβάλιο (63΄ Βαλμπουενά), Α. Καμαρά (76΄ Τικίνιο), Λαλά (76΄ Βρουσάι) , Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ