overfm.gr | Super League 1 | Βόλος – Παναιτωλικός 3-1: «Ξύπνησε» αλλά το πλοίο είχε ήδη σαλπάρει… [vids]

Βόλος – Παναιτωλικός: Αν και έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αγρινιώτες ήρθαν αντιμέτωποι με την ήττα στο «Πανθεσσαλικό» που τους βάζει σε ακόμη πιο δύσκολα μονοπάτια.

Ο Βόλος επικράτησε 3-1 του Παναιτωλικού στο «Πανθεσσαλικό», για την 3 αγωνιστική των play off της Super League. Οι Αγρινιώτες πάλεψαν με νύχια και με δόντια στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσουν σε ένα ακόμη γκολ όμως ο «ποδοσφαιρικό θεός» δεν ήταν με το μέρος τους, γεγονός που τους βάζει σε μπλεξίματα…

• Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η διπλή χαμένη ευκαιρία του Αριγίμπι στο 72’. Ο επιθετικός του Παναιτωλικού είχε τη δυνατότητα να μειώσει σε 3-2 το σκορ, όμως τόσο η άμυνα όσο και ο Κλέιμαν του έβαλαν «στοπ».

• ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Ριένστρα. Ο Ολλανδός με το πολύ γρήγορο γκολ που βρήκε (3’) έδωσε μια ψυχολογική ώθηση στην ομάδα του για τη συνέχεια του αγώνα από νωρίς. Παράλληλα ήταν από τους πιο επικίνδυνους παίκτες του Βόλου.

• ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Νίνης. Ο μεσοεπιθετικός του Βόλου ήταν ο πιο ποιοτικός παίκτης της ομάδας, βοηθώντας την στις επίμαχες στιγμές.

• ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Η αμυντική γραμμή του Παναιτωλικού. Τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο τέρμα στο οποίο δέχτηκε, η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν λειτούργησε σωστά. Στην πρώτη περίπτωση η κακή απομάκρυνση της μπάλας είχε ως αποτέλεσμα το τέρμα του Ριέναστρα, ενώ στη δεύτερη οι αμυντικοί άφησαν μόνο του τον Μήτογλου ο οποίος τους «τιμώρισε».

• ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ

Μια πολύ καλή διαιτησία από τον Τάσο Σιδηρόπουλο. Ο Έλληνας διαιτητής συμβουλεύτηκε, όπου χρειαζόταν, το VAR και όλες του οι αποφάσεις ήταν σωστές.

• FACE TO FACE

Οι τρεις αλλαγές του Τραϊανού Δέλλα πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο (Καρέλης, Μανθάτης, Ντάλσιο) αλλά και η αλλαγή του σχηματισμού σε 4-4-2 έκαναν πολύ επικίνδυνο τον Παναιτωλικό. Ο Βόλος απ’ την άλλη χρειάστηκε να αμυνθεί αρκετά στο δεύτερο μισό του ματς, όμως όπου βρήκε την ευκαιρία βγήκε κι εκείνος μπροστά.

• ΤΟ ΜΑΤΣ

Ένας τρελός ρυθμός επικράτησε κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Βόλος βρήκε ένα πολύ γρήγορο γκολ στο 3ο λεπτό καθώς ο Ριένστρα εκμεταλλεύτηκε τη λάθος απομάκρυνση της μπάλας από την άμυνα και μ’ ένα εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 1-0.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μπόρεσαν σχετικά γρήγορα να βρουν νέο τέρμα, δυσκολεύοντας ακόμη περισσότερο το έργο του Παναιτωλικού. Ο Τάσος Σιδηρόπουλος σφύριξε αρχικά ένα φάουλ υπέρ των γηπεδούχων ακριβώς έξω από την περιοχή, όμως έπειτα από την εξέταση της φάσης από το VAR φάνηκε πως ο Ταχάρ ήταν μέσα στην περιοχή όταν ήρθε σε επαφή με την μπάλα κι έτσι έδωσε σωστά το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπουένο, ο οποίος δεν αστόχησε και έκανε το 2-0 (13’).

Αμφότερες ομάδες συνέχισαν να είναι αρκετά κινητικές, πατώντας σε πολλές στιγμές την αντίπαλη περιοχή. Ο Παναιτωλικός κατάφερε σε μια από τις φάσεις που βρέθηκε στην περιοχή να βρει και το γκολ. Το VAR αυτή τη φορά ήταν με το μέρος των φιλοξενούμενων αφού ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε την τεχνολογία, καταλόγισε πέναλτι υπέρ των «καναρινιών». Ο Βέργος εκτέλεσε εύκολα, γράφοντας το 2-1 στο 37ο λεπτό.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ. Οι Αγρινιώτες πλήρωσαν για ακόμη μια φορά την κακή αμυντική τους λειτουργία καθώς ο Μήτογλου, έπειτα από την εκτέλεση του κόρνερ από τον Γκρίλο, βρέθηκε αμαρκάριστος λίγα μέτρα απ’ το τέρμα και με ωραίο σουτ έκανε το 3-1 (42’).

Το δεύτερο ημίχρονο συνέχισε στους ίδιους τρελούς ρυθμούς με το πρώτο. Η τριπλή αλλαγή του Τραϊανού Δέλλα για να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα του Παναιτωλικού, έπιασε τόπο. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολλές φορές στην αντίπαλη περιοχή, ψάχνοντας απεγνωσμένα το γκολ.

Βέβαια η καλή αμυντική λειτουργία του Βόλου, η ετοιμότητα του Κλέιμαν αλλά και η ατυχία που κυνήγησε την ομάδα, έπαιξαν ανασταλτικό ρόλο στο να φτάσει η ομάδα σ’ ένα δεύτερο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν έτσι τον γυρισμό για Αγρίνιο με άδεια χέρια. Τα πράγματα για την ομάδα του Δέλλα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα καθώς ο καιρός περνάει και τα «καναρίνια» δεν έχουν καταφέρει να απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Βόλος (Λόπεθ): Κλέιμαν, Γκρίλο, Τέκιο, Φεράρι, Μήτογλου, Ριένστρα, Νίνης, Μπαρτόλο (Κιάκος 74’), Μπουένο (Σάντος 57’), Κρητικός (Σάντσες 84’), Περέα

Παναιτωλικός (Δέλλας): Κνετ, Περέιρα (Ντουάρτε 74’), Μεντίνα (Καρέλης 53’), Καρασαλίδης (Μανθάτης 53’), Τσότσαλιτς, Εντινγκά, Ταχάρ, Μεντόσα (Ντάλσιο 53’), Ντίας, Αριγίπμπι (Γιάκολις 74’), Βέργος

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσων) Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Τζιουβάρας (Κοζάνης) Τέταρτος: Κωτσάνης (Δράμας)