overfm.gr | Super League 1 | Βόλος – ΟΦΗ 0-2: «Μπαλωθιές» στο Πανθεσσαλικό [vids]

Ο ΟΦΗ κέρδισε εύκολα τον Βόλο και ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της Super League.

Ο Βόλος υποδέχθηκε τον ΟΦΗ για τη δέκατη αγωνιστική της Super League. Η ομάδα από την Κρήτη ήταν ανώτερη και κέρδισε εύκολα με 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στο ματς, έχοντας ήδη χάσει αρκετές ευκαιρίες. Ο Βόλος δεν είχε αντίδραση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον ΟΦΗ να κάνει το 2-0 με τον Τοράλ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, «κλειδώνοντας» το ματς. Κάπως έτσι, συνεχίζεται το σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων για τον Βόλο, που προβληματίζει με τις εμφανίσεις του.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ξεκάθαρα ο Τοράλ. Ο τελευταίος «χάρισε» τη νίκη στην ομάδα του, με τα δύο τέρματα που πέτυχε. Είχε, μάλιστα, και δύο δοκάρια.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Τοράλ, σε πρώτο χρόνο, έστειλε με γυριστό σουτ την μπάλα στο δεξί δοκάρι, με τον Μεγιάδο να παίρνει το «ριμπάουντ» και να βρίσκει ξανά το οριζόντιο.

Η «ΜΑΧΗ» ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Αμπασκάλ έδειξε να δυσκολεύεται να βρει αμυντικές λύσεις με τον ΟΦΗ να βγάζει εξαιρετικές κάθετες μπαλιές και τους παίκτες του να σουτάρουν ελεύθεροι. Από την άλλη, ο Νίκος Νιόπλιας διαχειρίστηκε σωστά τον αγώνα, προσπαθώντας η ομάδα να κρατήσει την μπάλα και παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο ανά διαστήματα.

Η… ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο κύριος Μανούχος δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα στον αγώνα. Το παιχνίδι ήταν ανοικτό και ο διαιτητής σωστά έδειξε την κίτρινη κάρτα όποτε χρειάστηκε.

Βόλος – ΟΦΗ 0-2: Κυριαρχία των φιλοξενούμενων στην αρχή

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς. Είχε μάλιστα τρεις μεγάλες φάσεις σε δύο λεπτά. Ο Λάμπρου σούταρε στο έβδομο λεπτό από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα πέρασε κόρνερ, ύστερα από απόκρουση του Κλέιμαν. Ακολούθησαν δύο συνεχόμενα δοκάρια, με τον Μεγιάδο να μη μπορεί να πιστέψει πώς δεν σκόραρε. Ο Βόλος απάντησε με όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ορόζ στο δέκατο λεπτό, με τον Βάτερμαν να αποκρούει και να διώχνει σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ απέδειξε ότι ήταν καλύτερος στην αρχή του ματς με τον Τοράλ. Ο τελευταίος πήρε την μπάλα, έφτασε μέχρι τη μεγάλη περιοχή, είδε τον αντίπαλο τεματοφύλακα εκτός της γραμμής του και πλάσαρε, κάνοντας το 1-0 στο 12ο λεπτό.

Ο ΟΦΗ συνέχιζε να πιέζει για δεύτερο τέρμα. Μετά από δοκάρι, ο Καμάου βρέθηκε μόνος του απέναντι σε κενό τέρμα, αλλά κατάφερε να αστοχήσει στο 16ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μια φάση με τον Μπαλογιάννη στο 28΄, σε ένα δύσκολο απόγευμα για τον Κλέιμαν. Ο ΟΦΗ είχε και τέταρτο δοκάρι, με τον Τοράλ στο 37΄.

Ο Βόλος είχε πάρα πολλά αμυντικά κενά, επιτρέποντας στον ΟΦΗ να κάνει συνεχώς φάσεις, με μακρινές μπαλιές. Όσο για το επιθετικό «κομμάτι» των γηπεδούχων, οι  ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο ήταν ελάχιστες.

Βόλος – ΟΦΗ 0-2: «Μπαλωθιές» στο Πανθεσσαλικό

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε από εκεί που τελείωσε το πρώτο. Ο ΟΦΗ είχε περισσότερη ενέργεια και πέτυχε το 2-0 και πάλι με τον Τοράλ, με όμορφο σουτ στο 50ο λεπτό. Ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαρτόλο στο 56΄, αλλά ο Βάτερμαν είχε τη λύση για την ομάδα του.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανοικτό, με τον Βόλο να δημιουργεί κι εκείνος φάσεις, αλλά να μην καταφέρνει να τις αξιοποιήσει. Στη συνέχεια του αγώνα, η εικόνα παρέμεινε ίδια. O ΟΦΗ κατάφερε να διαχειριστεί καλά το αποτέλεσμα, παίρνοντας τη νίκη.  Ο ΟΦΗ ανέβηκε στην τέταρτη θέση με 15 βαθμούς, ενώ ο Βόλος έπεσε στην πέμπτη με 14.

ΓΚΟΛ: Βόλος – ΟΦΗ 0-2