overfm.gr | Super League 1 | Βόλος – ΟΦΗ 0-1: Διαμαντένιο «διπλό» (vid)

Ο ΟΦΗ «δραπέτευσε» από το Πανθεσσαλικό, νικώντας τον Βόλο 1-0 χάρις σε γκολ του Διαμαντή στο 5ο λεπτό και έτσι πανηγύρισε το πρώτο του τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο ΟΦΗ έφυγε από το Πανθεσσαλικό με την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια σε ένα ματς χωρίς πολλές φάσεις έκαμψε την αντίσταση του Βόλου, νικώντας τον 1-0, χάρις σε γκολ του Διαμαντή στο 5ο λεπτό του αγώνα.

Ο Νίκος Νιόπλιας δεν μπορούσε να σκεφτεί καλύτερο ξεκίνημα στον αγώνα για την ομάδα του. Ο ΟΦΗ μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά «ψαράκι« του Διαμαντή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πασαλίδη. Μετά το γκολ ο ρυθμός έπεσε αισθητά και δεν υπήρξαν ιδιαίτερες φάσεις.

Συγκεκριμένα οι Κρητικοί έδωσαν μεγάλο βάρος στην άμυνα για να κρατήσουν το σκορ, την ώρα που ο Βόλος είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο με αυτήν. Η πρώτη φάση μάλιστα έγινε στο 29ο λεπτό με σουτ του Φερνάντες.

Ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο θέλησε να ελέγξει τον αγώνα παίρνοντας την κατοχή. Τελικά δεν κατάφερε να πατήσει πολλές φορές στην περιοχή των γηπεδούχων και σταδιακά οπισθοχωρούσε. Οι Θεσσαλοί από την άλλη, ήταν νωχελικοί και δεν απείλησαν τους Κρητικούς.

Στο 77΄ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν. Ο Λάρσον αποβλήθηκε, όμως αυτός δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το σκορ του αγώνα. Έτσι ο ΟΦΗ έφυγε με το «διπλό», ενώ ο Βόλος έμεινε στους 4 πόντους.