overfm.gr | Super League 1 | Βόλος-Λεβαδειακός 2-1: Τέταρτη σερί νικη και συνεχίζει

Ο Βόλος συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις καθώς νίκησε με 2-1 τον μαχητικό Λεβαδειακό και κανει το 4 στα 4 στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου αν και δυσκολεύτηκε στην αρχη κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και το τελικό σκορ να γράφει 2-1.

Η ομάδα της Βοιωτίας προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με τον Μουτίνιο από εκτέλεση φαουλ αλλά σε συνδυασμό τις χαμένες ευκαιρίες και την αστοχία ο σύλλογος της Μαγνησίας έβαλε 2 γκολ σε έξι λεπτά από Τσοκάνη (62’) και Ντέλετιτς (68’) και έτσι πήραν τους 3 βαθμούς στο τσεπάκι του.

Οι Βολιώτες έχουν 17 βαθμούς και είναι στην 2η θέση και στο -4 με ένα παιχνίδι παραπάνω από τον Παναθηναϊκό και την κορυφή ενώ στους 3 έμειναν οι Βοιωτοί και στην προτελευταία θέση.

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Βόλο ο Κώστας Μπράτσος. Ο Κλέιμαν στην εστία και οι Αλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα στην τετράδα της άμυνας. Οι Τσοκάνης, Μπαριέντος στα χαφ, μπροστά τους οι Μεθκίδα, Φερνάντες, Ντέλετιτς και μοναδικός προωθημένος ο Οζέγκοβιτς.

Βόλος-Λεβαδειακός:

Με 4-2-3-1 κατέβασε και ο Γιάσμινκο Βέλιτς τον Λεβαδειακό. Ο Μάρκοβιτς στο τέρμα και οι Τσάπρας, Βινίσιους, Παναγιώτου, Λιάγκας στην άμυνα. Μεχία, Νίκας στα χαφ, με τους Βρακάς, Μουτίνιο, Τορό στη μεσοεπιθετική τριάδα. Στην κορυφή της επίθεσης ο Δούμτσιος.

Το ματς

Το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τον Λεβαδειακό να είναι εκείνος που απείλησε πρώτος. Ο Μουτίνιο μόλις στο 4’ έκανε εντυπωσιακή προσπάθεια και σουτ, αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε τελευταία στιγμή. Στην συνέχεια και οι δυο ομάδες κυκλοφορούσαν την μπάλα, οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει καλά τους χώρους και δεν άφηναν περιθώρια στους Βολιώτες να δημιουργήσουν.

Στο 25’ ο Λεβαδειακός είχε μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Τορό από κοντά έκανε την προβολή, αλλά ο Κλέιμαν τελευταία στιγμή του είπε «όχι»! Η σειρά του Βόλου να απειλήσει ήρθε στο 38’ όταν Φερνάντες και Οζέγκοβιτς συνεργάστηκαν ωραία, αλλά ο δεύτερος δεν μπόρεσε σχεδόν από τη μικρή περιοχή να σκοράρει! Ο Δούμτσιος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απείλησε από κοντά, αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε σε κόρνερ. Κάπως έτσι οι ομάδες ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο, ακριβώς όπως άρχισε το ματς (0-0).

Λεβαδειακός μπήκε με φόρα από τα αποδυτήρια, με τον Μουτίνιο στο 53’ να ανοίγει το σκορ μετά από απίστευτη εκτέλεση φάουλ με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί «Γ» της εστίας, εκεί όπου ο Κλέιμαν δεν μπορούσε να αντιδράσει για το 1-0. Ο Βόλος ωστόσο στην συνέχεια πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχιζε να απειλεί. Στο 62’ ο Τσοκάνης πήρε το ριμπάουντ μετά από εκτέλεση κόρνερ και έκανε το 1-1. Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου δεν σταμάτησε εκεί και έκανε την ανατροπή με τον Ντέλετιτς στο 68’, με τον Σέρβο να γράφει το 2-1 με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή!

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο γήπεδο στη συνέχεια, προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και το άγγιξαν. Παρόλα αυτά, στο 87’ οι Βοιωτοί έχασαν μια απίστευτη ευκαιρία, όταν ο Τσιριγώτης σε κενή εστία δεν μπόρεσε να σκοράρει, αφού σούταρε πάνω στον Εσκοβάλ!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον Βόλο να διατηρεί το προβάδισμά του και να παίρνει την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα.
MVP: Ο Ντέλετιτς ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Ο Σέρβος υπέγραψε την ανατροπή κάνοντας το 2-1 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Γενικότερα έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και βοήθησε πολύ τον Βόλο στην κυκλοφορία της μπάλας.

Η σφυρίχτρα: Ο διαιτητής Τσαγκαράκης δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολο έργο να αντιμετωπίσει στο παιχνίδι, ενώ βοήθησε στο να υπάρχει καλός ρυθμός και αρκετές φάσεις αφού δεν σφύριζε συχνά.