overfm.gr | Super League 1 | Βόλος-Λαμία 1-1: Στάθηκε στα πόδια της αλλά έχασε το τρίποντο…

Από έναν βαθμό πήραν οι δύο ομάδες στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής με την ομάδα από τη Φθιώτιδα να βάζει δύσκολα στους γηπεδούχους, χωρίς όμως να παίρνει τους 3 βαθμούς.

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν Βόλος και Λαμία στο «Πανθεσσαλικό», για τη 17η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα από τη Φθιώτιδα πάλεψε με νύχια και με δόντια για το πολυτιμότατο τρίποντο, όμως δεν μπόρεσε τελικά να πάρει αυτό που άξιζε. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι το ματς διεξήχθη με ξένη σφυρίχτρα και συγκεκριμένα τον Κροάτη Μπέμπεκ, ως ένα μήνυμα τον Μαρκ Κλάντενμπεργκ ότι «παρακολουθεί τα πάντα».

Με πολύ δυναμικό τρόπο μπήκε η Λαμία στο ματς, δείχνοντας πως έχει ανάγκη αυτό το τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 21ο λεπτό με το δοκάρι του Αραμπούλι από την πάσα του Τιρόνε. Έπειτα στο 33′ ο ίδιος πρωταγωνιστής πάτησε περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Λαμία συνέχισε να είναι πιο κινητική από τον Βόλο, πιέζοντας ξανά στο 42ο λεπτό με ένα εκτελεσμένο φάουλ του Ντέλετιτς το οποίο μπλόκαρε ο Κλέιμαν. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν μπάλα, χωρίς όμως να σημειώσουν κάποια αξιόλογη φάση.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο μισό του ματς. Στο 47ο λεπτό ο Μαρτίνεθ βρήκε ένα πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση όμως ο Κλέιμαν του είπε «όχι», αποκρούοντας εντυπωσιακά. Το γκολ βέβαια δεν άργησε να βρει ο Βόλος (στο 51ο λεπτό) με τον Δουβίκα και δικό του ωραίο σουτ στην κίνηση (1-0).

Η Λαμία είχε άμεση απάντηση στο 52′ με τον Ντέλετιτς, ο οποίος έφυγε στην κόντρα και έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Η φάση εξετάστηκε από το VAR και απεδείχθη ότι δεν υπήρξε κάποια παράβαση, οπότε το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο 68ο λεπτό ο Ντέλετιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Φεράρι και συνεπώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες. Στη συνέχεια ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα κρατώντας μπάλα, όμως η Λαμία ήταν εκείνη που σημείωσε μια καλή ευκαιρία στο 90’+2. Συγκεκριμένα ο Μπα έφυγε στην αντεπίθεση και βρέθηκε σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, όμως ο με Κλέιμαν υπερασπίστηκε άξια την εστία του.

Βόλος (Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Γκρίλο (34′ Νίνης), Ριένστρα, Μπαρτόλο (67′ Μαρτίνες), Περέα (45′ Ντεντάκης), Μπαριέντος (84′ Κρητικός), Σάντος, Δουβίκας

Λαμία (Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Τζανδάρης (65′ Μπιάρνασον), Μπεχαράνο, Τιρόνε (45′ Καραμάνος), Ντέλετιτς, Ρόμανιτς (90′ Προβυδάκης), Αραμπούλι (65′ Μπα)

Διαιτητές: Μπέμπεκ (Βοηθοί: Πάτακι, Ζομπένιτσα, Τέταρτος: Τσακαλίδης)

Κίτρινες κάρτες: 56′ Ντέλετιτς, 75′ Μήτογλου, 90’+4 Κρητικός

Κόκκινη κάρτα: 68′ Ντέλετιτς