overfm.gr | Super League 1 | Βόλος-ΑΕΛ 1-1: Θρίλερ στο θεσσαλικό ντέρμπι

Τα άνω-κάτω ήρθαν στο «Πανθεσσαλικό»!

Βόλος και ΑΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο», για την 7η αγωνιστική Super League. Την εντύπωση έκλεψαν τόσο οι κόκκινες κάρτες που αντίκρισαν δύο παίκτες των γηπεδούχων όσο και το κερδισμένο πέναλτι των φιλοξενούμενων.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά, απειλώντας αρκετές φορές την άμυνα της ΑΕΛ. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Δουβίκας έγινε επικίνδυνος κάνοντας ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, το οποίο πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νάγκι. Σε δύο φάσεις back-to-back ο Ουάρντα «άγγιξε» το 1-0, με γυριστό σουτ στο 21ο και σουτ έξω από την περιοχή, όμως δεν ήταν αρκετές για να ανοίξουν το σκορ. Όμως, η ΑΕΛ άρχισε να παίρνει… στροφές από το 25ο λεπτό και μετά. Σημαντικότερη φάση για τους Λαρισαίους – αλλά και για το πρώτο ημίχρονο γενικά – ήταν το τέρμα του Μιλοσάβλιεβιτς στο 38’, μετά από σέντρα του Φιλίπ και κεφαλιά-ψαράκι του ιδίου, το οποίο όμως ακυρώθηκε καθώς ο Σέρβος βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Αμφότερες ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια έχοντα από 5 τελικές προσπάθειες και την κατοχή να βρίσκεται στο 50-50.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ πάτησε εμφανώς καλύτερα. Μάλιστα, στο 50o μόλις λεπτό ο Πινακάς μετά την αποβολή του Μήτογλου (ο οποίος είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα) και από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος, κατάφερε να γράψει το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Ο Βόλος, παρ’ ότι αγωνιζόταν με 10 παίκτες, συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Κι αυτό έγινε! Έπειτα από κεφαλιά του Ουάρντα και πλασέ του Δουβίκα στο 83′, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Στο 85o λεπτό ο Ριέστρα αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα εξ αιτίας του μαρκαρίσματός του πάνω στον Σεσέροβιτς.

Με τη λήξη του ματς ο Βόλος βρίσκεται πλέον στη 3η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ στη 13η με 2 (μετρώντας 2 ματς λιγότερα).

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Φερράρι, Νεντάκης (68’ Γκουαροτσένα), Μήτογλου, Σάντσες, Πιένστρα, Μπαριέντος, Ουάρντα, Δουβίκας (87’ Κιάκος), Περέα (45’ Τσοκάνης), Μαρτίνες (68’ Μπαρτόλο (87’ Δημόπουλος)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος, Μούζεκ, Μιχαήλ, Φιλίπ (81’ Μαϊντανός), Σπαρβ, Ηλιάδης, Μιλοσάβλιεβιτς, Πλατέλλας (63’ Ντουρμισάι), Νικολιάς (63’ Σεσέροβιτς), Πινακάς (81’ Τόρζε)

Διαιτητές:  Σιδηρόπουλος (Κωσταράς, Δημητριάδης, 4ος Τζοβάρας, VAR: Κοτσάνης, Μπουξμπάουμ)

Κίτρινες κάρτες: Μιλοσάβλιεβιτς 4’, Νεντάκης 27’, Μιχαήλ 31’, Μήτογλου 33’, Μπέρτος 90’+4, Τόρζε 90’+4

Κόκκινες κάρτες: Μήτογλου 50’ (δεύτερη κίτρινη), Ριέστρα 85’