overfm.gr | Volley League | Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Ντέρμπι αιωνίων στη Volleyleague

Volley League: Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη στο μεγάλο ματς της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με το μεγάλο ντέρμπι των “αιωνίων” ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στο κλειστό γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη θα ολοκληρωθεί  ο Α΄γύρος του πρωταθλήματος της Volley League(20.00 ΕΡΤ3).

Οι δυο σύλλογοι έχουν από μία ήττα στο πρωτάθλημα, όμως ο Ολυμπιακός έχει λιγότερες βαθμολογικές απώλειες και ισοβαθμεί με τον Φοίνικα. Ο ΟΣΦΠ έχει 16 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΟ  14.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάζεται ενισχυμένος με τον Δημήτρη Νικολάκη και τον Ανδρέα Ανδρεάδη και δείχνει σε άριστη κατάσταση και αυτό επιβεβαιώθηκε από την εμφάνιση του στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και την επικράτηση του με 3-0 σετ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Δημήτρης Καζάζης ενόψει της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό ανέφερε στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ένα ιδιαίτερο παιχνίδι με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον και αγώνας γοήτρου απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο οποίος είναι η πιο συνθέτη ομάδα που θα αντιμετωπίσουμε στη φετινή περίοδο.

Ο αγώνας αυτός απαιτεί μεγάλη συγκέντρωση, υπομονή και αποφασιστικότητα. Εμείς θέλουμε να συνεχίσουμε να είμαστε σε κάθε αγώνα και καλύτεροι και θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό για αυτό το παιχνίδι. Μακάρι να είχαμε και την βοήθεια του κόσμου μας κάτι που θα μας έδινε μεγάλη ώθηση. Στόχος είναι η νίκη για την ομάδα μου».

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα στην Ερμούπολη από το Φοίνικα με 3-0 σετ και είναι αποφασισμένος να βγάλει αντίδραση απέναντι στον Ολυμπιακό με τον οποίο μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Σε δήλωση του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος ανέφερε

«Έρχεται ένα ακόμα δύσκολο ματς για εμάς αυτή τη φορά εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό. Ο αγώνας αυτός είναι διαφορετικός γιατί είναι μεταξύ των δύο μεγαλυτέρων ομάδων στην Ελλάδα και έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες. Εμείς θα προσπαθήσουμε όπως σε κάθε παιχνίδι να κερδίσουμε και με μια νίκη θα βελτιωθούμε βαθμολογικά και ψυχολογικά».

Από το 1998 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων έχουν γίνει 65 αγώνες πρωταθλήματος και ο Ολυμπιακός προηγείται στις νίκες 42-23. O Παναθηναϊκός ωστόσο μετράει σερί νικών 3-0.