overfm.gr | Βόλεϊ | Volley League ΠΑΟΚ-Φοίνικας Σύρου 1-3: Εύκολο τρίποντο για τους «πειρατές»!

Οι νησιώτες ήταν ανώτεροι κόντρα στον μέτριο Δικέφαλο

Με τρίποντο πέρασε από την Θεσσαλονίκη ο Φοίνικας Σύρου, ο οποίος επικράτησε με 1-3 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με ένα γρήγορο 6-3, με τον Φοίνικα Σύρου όμως να επανέρχεται και να ισοφαρίζει σε 9-9 μετά από μπλοκ του Στερν.

Ο Δικέφαλος πίεσε πολύ από το σερβίς, με αποτέλεσμα να χαλάσει την υποδοχή των φιλοξενούμενων. Ως εκ τούτου, βρήκε αρκετούς πόντους από μπλοκ και μπήκε ξανά μπροστά με 13-10. Από εκεί και έπειτα, οι «ασπρόμαυροι» διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα που είχαν, κάνοντας το 1-0 με 25-17 μετά από επίθεση του Εβάντρο.

Το δεύτερο σετ άνηκε εξ’ ολοκλήρου στον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος μπήκε από νωρίς οδηγός με 4-9 και 5-12. Ο ΠΑΟΚ έκανε την τελική του αντεπίθεση νωρίς στο σετ, μειώνοντας σε 9-13, αλλά από εκεί και έπειτα οι νησιώτες πραγματοποίησαν ένα εκπληκτικό σερί 0-12, κάνοντας το 1-1 με 9-25.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο μέχρι τα μισά του, καθώς έβρισκαν λύσεις στα side-out, αλλά λάνθαναν στις κόντρα μπάλες. Το πρώτο προσπέρασμα ήρθε για την ομάδα του Γιούρισιτς στο 11-13, όταν ο Ράιτς κάρφωσε από την διαγώνιο για να δώσει αέρα δύο πόντων στην ομάδα του.

Οι Συριανοί δεν έχασαν την επαφή με το σκοράρισμα, ενώ όσο προχωρούσε το σετ κατάφερναν να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο την διαφορά, με αποτέλεσμα να κάνουν το 1-2 με 17-25 μετά από λάθος επίθεση του Εβάντρο.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να στείλει το παιχνίδι στο ται μπρέικ, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 3-1. Η κατάσταση άλλαξε άρδην, όταν ο Ζίγκα Στερν πήγε στο σερβίς, βάζοντας την ομάδα του ως οδηγό με 4-8, αφού δυσκόλεψε πάρα πολύ την υποδοχή του Δικεφάλου.

Η ομάδα του Ματιγιάσεβιτς δεν κατάφερε ποτέ να μπει στο σετ, με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να κάνει ότι θέλει και στο τέταρτο σετ, φεύγοντας με τη νίκη από το Παλατάκι με 16-25 και 1-3.

Τα σετ: 25-17, 9-25, 17-25, 16-25