overfm.gr | Volley League | Volley League – MVP της αγωνιστικής ο Βαν Ντε Ντρις

MVP της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ αναδείχθηκε ο Μπραμ Βαν Ντε Τρις ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη 3-0 σετ επί του Ολυμπιακού.

Ο Μπραμ Βαν Ντε Τρις συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού με 3-0 σετ. Η αναμέτρηση έγινε στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Volley League στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Ήταν ο πρώτος σκόρερ των «Πρασίνων». Πέτυχε 15 πόντους και στις 18 του επιθέσεις τελείωσε 11 πόντους με ποσοστό επιτυχίας 61%. Είχε τρεις πόντους από μπλοκ και συνέβαλε στο σερβίς σημειώνοντας έναν άσο.

Είναι η δεύτερη φορά που χρίζεται MVP. Η πρώτη ήταν την περίοδο 2019/20, την 13η αγωνιστική όταν αγωνιζόταν στον ΠΑΟΚ.

Επιπλέον είναι η 75η φορά που παίκτης του Παναθηναϊκού χρίστηκε MVP από το 1998 που καθιερώθηκε ο θεσμός και πρώτη για τη φετινή σεζόν. Αποτελεί τον τρίτο παίκτη του Παναθηναϊκού για την περίοδο 2021/22 μετά τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο την 7η αγωνιστική. Αλλά και τον Θανάση Πρωτοψάλτη στην 2η αγωνιστική της Β’ Φάσης.

Ο Μπραμ Βαν Ντε Ντρις δήλωσε για τη διάκριση του:

«Είναι τιμή να λαμβάνω το βραβείο του MVP αλλά χαίρομαι ακόμα περισσότερο με τη νίκη μας. Πιστεύαμε ότι θα είναι ένα δύσκολο ματς και γι’ αυτό μείναμε συγκεντρωμένοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Παίξαμε πολύ ομαδικά οπότε το βραβείο θα έπρεπε να πάει σε όλη την ομάδα! Ειδικά το μπλοκ και η άμυνά μας λειτούργησε πολύ καλά».