overfm.gr | Volley League | Volley League – Κρίνεται στο «Μελίνα Μερκούρη» ο τίτλος

Σήμερα στις 17:00 θα διεξαχθούν οι τρεις αναμετρήσεις για την 9η αγωνιστική των play-off της Volley League ανδρών.

Με τρεις αγώνες θα διεξαχθεί σήμερα η 9η αγωνιστική των play-off της Voley League. Όλες οι αναμετρήσεις θα ξεκινήσουν στις 17:00 με τα βλέμματα όλων να είναι στραμμένα στο «Μελίνα Μερκούρη».

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός θα αναμετρηθούν σήμερα στην έδρα των «ερυθρόλευκων». Οι δύο «αιώνιοι» βρίσκονται στις δύο πρώτες τις βαθμολογίας με του «πράσινους» να βρίσκονται στην πρώτη θέση με 31 βαθμούς έναντι 28 που έχει ο Ολυμπιακός.

Αμφότεροι έχουν εφτά νίκες και μία ισοπαλία, αλλά ο Παναθηναϊκός έχει λιγότερα χαμένα σετ, κάτι το οποίο του δίνει το προβάδισμα τριών πόντων. Η ομάδα του Τζιουλιάνι Αλμπέρτο χρειάζεται νίκη με 3-0 σετ για φτάσει αυτή του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στη βαθμολογία.

Φοίνικας Σύρου – ΠΑΟΚ

Στη Σύρο ο Φοίνικας υποδέχεται τον ΠΑΟΚ σε μία επανάληψη του τελικού του κυπέλλου που έγινε πριν τρεις εβδομάδες στη Γλυφάδα. Ο Φοίνικας έχει 26 βαθμούς και έχει μαθηματικές ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου. Όμως θα πρέπει να καρδίσει με σκορ 3-0 ή 3-1 τον ΠΑΟΚ για να έχει ελπίδες.

Από την άλλη ο ΠΑΟΚ δεν έχει ελπίδες για τον τίτλο ή ακόμα και για την 2η θέση. Αντίθετα διεκδικεί την 3η θέση από τον Φοίνικα ΟΝΕΧ τον οποίο θέλει να νικήσει και για λόγους γοήτρου. Το κατάφερε μάλιστα στο Κύπελλο και μάλιστα με 3-0 σετ.

Μίλων – Κηφισιά

Ο Μίλωνας υποδέχεται στο κλειστό γυμναστήριο «Κροίσος Πέρσης» την Κηφισιά σε ένα όχι και τόσο αδιάφορο παιχνίδι.  Οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 2 βαθμούς, έτσι όποια καταφέρει να πάρει τη νίκη θα κάνει μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της 5ης θέσης.