overfm.gr | Α1 Γυναικών | Volley League Γυναικών Παναθηναϊκός – Αμαζόνες 3-1: Πρώτη νίκη μετά την επανεκκίνηση

Volley League Γυναικών Παναθηναϊκός – Αμαζόνες 3-1: Επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα οι «πράσινες».

Την πρώτη του νίκη μετά την επανεκκίνηση της Volley League πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινες» μετά από δύο συνεχόμενες ήττες επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, επικρατώντας των μαχητικών Αμαζόνων με 3-1 σετ για την 7η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Volley League Γυναικών. Άτυχη της αναμέτρησης η Σλοβάκα ακραία των Αμαζόνων Αλεξάντρα Βαΐντοβα, η οποία χτύπησε το γόνατό της μετά από επίθεσή της στο 13-12 του πρώτου σετ.

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 10 βαθμούς στο φινάλε του Α’ γύρου, ενώ οι Αμαζόνες βρίσκονται στην 5η θέση με έναν βαθμό λιγότερο.

Οι Αμαζόνες μπήκαν πολύ διαβασμένες στο πρώτο σετ, ωστόσο, με το σκορ στο 12-13 η Αλεξάντρα Βαΐντοβα αποχώρησε τραυματίας απο τον αγωνιστικό χώρο “μουδιάζοντας” συμπαίκτριες και αντιπάλους. Παρόλα αυτά, οι αθλήτριες του Στέλιου Ατσιδαύτη πίεσαν στο σερβίς και πήραν προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα με 21-25.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου από το δεύτερο σετ και μετά βελτιώθηκε κατακόρυφα, εκμεταλλεύτηκε την απουσία της Βαΐντοβα και πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ, οι επιθέσεις τις Μαρία Τσιτσιγιάννη και οι συνεχόμενοι άσσοι της Έμιλυ Κωνσταντέλου έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των πρασίνων για το 25-19 και το τελικό 3-1 σετ.

Πρωταγωνίστρια για τις νικήτριες ήταν η Έμιλυ Κωνσταντέλου με 18 πόντους με 4 άσσους και 3 μπλοκ. Η Εύα Χαντάβα είχε και αυτή 18 πόντους, ενώ η Ρομάνα Χουντέκοβα σταμάτησε στους 14.

Από τις Αμαζόνες που πάλεψαν το παιχνίδι, η Χρυσάνθη Χριστοδούλου και η Ναταλία Κωτσιάκη είχαν 9.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Παπαχατζής, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Τσίτσικας Ν., Σταυρόπουλος, Γραμματεία: Νυδριώτη.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 65 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-20, 25-17, 25-19)