overfm.gr | Α1 Γυναικών | Volley League Γυναικών Αμαζόνες – Μαρκόπουλο 3-2: Δίποντο τετράδας

Αμαζόνες – Μαρκόπουλο 3-2: Με όπλο το σερβίς οι Αμαζόνες ανέβηκαν στην τέταρτη θέση του Α’ ομίλου του πρωταθλήματος.

Με όπλο το σερβίς, οι Αμαζόνες πήραν μεγάλη νίκη με 3-2 σετ κόντρα στο Μαρκόπουλο για την 6η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Volley League Γυναικών. Οι νεοφώτιστες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1, βρήκαν την ψυχή και την ενέργεια που χρειαζόταν, ώστε να κατακτήσουν το δίποντο που τους έδωσε την δυνατότητα να ανέβουν στην τέταρτη θέση του Α΄ομίλου με 9 πόντους. Από την άλλη το Μαρκόπουλο έχασε αρκετές φορές μέσα στο παιχνίδι το προβάδισμα που αποκτούσε, υπέπεσε σε λάθη στα κρίσιμα σημεία των σετ και γνώρισε την δεύτερη φετινή του ήττα.

Το πέμπτο και καθοριστικό σετ ξεκίνησε σε απόλυτη ισορροπία μέχρι το 6-6. Από εκείνο το σημείο, και με την Αθηνά Χρυσομάλλη να πιέζει από το σερβίς, οι γηπεδούχες έχτισαν διαφορά, την ώρα που οι αθλήτριες του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο είχαν πρόβλημα στο τελείωμα των φάσεων. Οι Αμαζόνες πήραν όλες τις κρίσιμες φάσεις πάνω στο φιλέ και σε συνδυασμό με τα λάθη του Μαρκόπουλου έφτασαν στο τελικό 15-09 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Για τις νικήτριες η Αλέξαντρα Βαΐντοβα ήταν η πρώτη σκόρερ με 19 πόντους, έχοντας ως άξιες συμπαραστάτριες τις Βασιλική Αρβανιτοπούλου (16π.), Χρυσάνθη Χριστοδούλου (17π.) και Σοφία Γκρέκα (12π.).

Για το Μαρκόπουλο η Ασημίνα Νικολογιάννη είχε 22 πόντους με 3 άσσους και 4 μπλοκ, με την MVP της 5ης αγωνιστικής Γιασμίν Μπεντάρντ να έχει 19. Σπουδαίο παιχνίδι έκανε και η Ιωάννα Γκουντιμένκο με 15 πόντους με 8 μπλοκ.

Διαιτητές: Σταρίδας, Τσίτσικας, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Τσίτσικας Ν., Σπίγγου, Γραμματεία: Δένδη.

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 9 άσσους, 64 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (24-26, 25-22, 25-21, 28-30, 15-09)