overfm.gr | Volley League | Volley League Φοίνικας-ΠΑΟΚ 1-3: Άλωσαν ξανά την Σύρο οι «ασπρόμαυροι»

Ο Δικέφαλος του Βορρά πέρασε με τρίποντο από το νησί των πειρατών

Ανήμερα των 95ων γενεθλίων του, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την Σύρο, επικρατώντας του Φοίνικα με 1-3 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

Το πρώτο σετ άνηκε εξ’ ολοκλήρου στον ΠΑΟΚ, ο οποίος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε από νωρίς με 1-3 και 4-6. Όσο περνούσε η ώρα, ο Δικέφαλος ανέβαζε ακόμη περισσότερο την διαφορά, η οποία έφτασε ακόμη και στο +7 (8-15), με τους γηπεδούχους να έχουν μεγάλο πρόβλημα σε υποδοχή και επίθεση.

Κάπως έτσι, οι ασπρόμαυροι διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα που είχαν, κάνοντας το 0-1 εύκολα με 17-25, και ανοίγοντας το σκορ στη Σύρο.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Φοίνικα να παίρνει το πρώτο καλό προβάδισμά του στο παιχνίδι στο 10-7. Η ομάδα του Ματιάσεβιτς επέστρεψε, παίρνοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ (10-11), αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά γκάζι και πήγαν στο 17-14 με τον Μήλη να δίνει βοήθειες στην επίθεση.

Οι Συριανοί κράτησαν την διαφορά μέχρι το τέλος, και με πολύ καλά σερβίς τα οποία αποσυντόνισαν τον ΠΑΟΚ έκαναν το 1-1 με 25-20, μετά από επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος μπήκε καλύτερα με αποτέλεσμα να ξεφύγει από νωρίς με 5-7 και 7-13, κερδίζοντας αρκετούς από αυτούς τους πόντους πάνω στο φιλέ. Ο Φοίνικας δεν παράτησε το σετ, και με σερί 7-2 μείωσε σε 14-15, ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι.

Οι «ασπρόμαυροι» όμως ήταν αυτοί που είχαν την μεγαλύτερη διάρκεια στο σετ, με αποτέλεσμα να ξαναφύγουν και πάλι με 15-20, κάνοντας το 1-2 με 18-25 μετά από άσσο του Ντεν Ντρις.

Στο πέμπτο σετ ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι, παίρνοντας από νωρίς πολύ μεγάλη διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και σε διψήφιες τιμές (10-20), με τους «ασπρόμαυρους» να τελειώνουν το σετ με 15-25 και να φεύγουν νικητές από την Σύρο με 1-3.

Τα σετ: 17-25, 25-20, 18-25, 15-25