overfm.gr | Euroleague | Βιλλερμπάν – Άλμπα Βερολίνου 80-82 – Γερμανική απόδραση από την Γαλλία

Σε ένα ματς που οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το τελευταίο λεπτό, η Άλμπα επικράτησε 82-80 της Βιλλερμπάν στην Γαλλία.

Ένα συναρπαστικό ματς διεξήχθη στην Γαλλία. Βιλλερμπάν και Άλμπα Βερολίνου πήγαιναν χέρι-χέρι, πόντο-πόντο κατά την διάρκεια ολόκληρου του ματς, στο οποίο νικήτρια αναδείχθηκε η γερμανική ομάδα (80-82).

Η εικόνα του αγώνα:

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ακολουθούσαν τον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα η λήξη να τις βρει ισόπαλες με 21-21. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος του αγώνα, στο οποίο υπήρξαν πολλές εναλλαγές σχετικά με αυτόν που προηγούταν. Τελικά η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε νικητές του φιλοξενούμενους, χάρις στους έξι συνεχόμενους πόντους που έβαλαν (43-40).

Οι Γάλλοι γύρισαν τον… διακόπτη στο τρίτο δεκάλεπτο και έβαλα 12 σερί πόντους . Έτσι πήραν το προβάδισμα έστω και με έναν. Αυτό «ξύπνησε» τους παίκτες της Άλμπα, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 και πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα (60-55) . Όπως είναι φυσικό η 4η περίοδος ήταν η πιο δραματική. Η Γαλλική ομάδα προηγήθηκε με δύο πόντους (68-66, 35′ λεπτό), ωστόσο με σθένος Άλμπα Βερολίνου πέτυχε τα περισσότερα καλάθια και πήρε τη νίκη μέσα στην Γαλλία με 82-80.

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-43, 55-60, 80-82