overfm.gr | Διεθνή | Βιλερμπάν – Μπουρζ 85-77: Νίκη με θετικό Νάιτ

Η Βιλερμπάν πήρε την νίκη κόντρα στην Μπουρζ επικρατώντας με 85-77 στο πολύ θετικό ντεμπούτο του Μάρκος Νάιτ.

Την έκτη νίκη της στην γαλλική λίγκα πανηγύρισε η Βιλερμπάν, αφού αν και δυσκολεύτηκε επικράτησε της Μπουρζ με 85-77. Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ εκτός από το ροζ φύλλο αγώνα, κέρδισε και τον Μάρκος Νάιτ, ο οποίος έκανε εξαιρετικό ντεμπούτο με την νέα του ομάδα.

Η Βιλερμπάν αν και μπήκε δυνατά στο παιχνίδι χτίζοντας διψήφια διαφορά στην πρώτη περίοδο (25-14), είδε το προβάδισμα της να εξανεμίζεται στην δεύτερη. Ωστόσο στην επανάληψη κατάφερε να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ και παρότι η Μπουρζ μείωσε μέχρι και στο καλάθι στην τέταρτη περίοδο έφτασε στην νίκη.

Κορυφαίος τωνι νικητών ήταν ο Τζόουνς με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Οκόμπο να ακολουθεί με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Νάιτ από την πλευρά του στο ντεμπούτο του με την Βιλερμπάν άγγιξε το νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 44-42, 69-60, 85-77

Παράλληλα, περίπατο έκανε η Μονακό στην δικιά της αποψινή αναμέτρηση για την γαλλική λίγκα παραμένοντας ισόβαθμή με την Βιλερμπάν. Συγκεκριμένα οι Μονεγάσκοι διέλυσαν την Σολέ με 102-59.

Κορυφαίος για την Μονακό ήταν ο Μότουμ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ. Παράλληλα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουαταρά με 23 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Φαγιέ και Γκρέι με 15 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-34, 81-47, 102-59