overfm.gr | La Liga | Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα 1-3: Μεγάλο «διπλό» των Καταλανών

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα της Βιγιαρεάλ επικρατώντας με 3-1 για την 15η αγωνιστική της Primera Division.

Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα 1-3: Μεγάλο «διπλό» των Καταλανών. Μπορεί στην Ευρώπη ο Τσάβι να μην κατάφερε να κάνει νικηφόρο ντεμπούτο, ωστόσο στην Primera Division έκανα το δύο στα δύο. Η Μπαρτσελόνα, χωρίς να παίξει σπουδαίο ποδόσφαιρό κατάφερε να περάσει από την έδρα της Βιγιαρεάλ επικρατώντας με 3-1. Ο Ντε Γιόνγκ άνοιξε το σκορ  στο πρώτο μέρος για τους Καταλανούς, ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι στο 76′, ωστόσο μια αδράνεια στην άμυνα έφερε τον Ντεπάι σε θέση βολής για το 2-1, με τον Κουτίνιο να κάνει το 3-1 από την άσπρη βούλα.

Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα 1-3: Πίεση αλλά χωρίς ουσία εκατέρωθεν

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και άγγιξε το γκολ μόλις στο τέταρτο λεπτό. Μετά από σέντρα των Μπλαουγκράνα ο Αμπντέ πήρε την κεφαλιά με τον Ρούλι να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση, με την μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι.

Το ματς συνέχισε να είναι ανοιχτό με τον Πικέ να βάζει το τάκλιν σε σουτ του Νταντζούμα στο 6′, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Μπάρτσα έχασε διπλή ευκαιρία με τα σουτ των Ντεπάι και Γκάβι. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε κάπως με την Μπαρτσελόνα να έχει την κατοχή και να πηγαίνει σε αργό τέμπο.

Στο 19′ οι Καταλανοί απείλησαν και πάλι με τον Ντεπάι ωστόσο να στέλνει την μπάλα πολύ άουτ. Ο Ολλανδός έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία λίγο αργότερα, με τον Τρινκέρος να απαντάει για την Βιλιαρεάλ με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» απείλησε ξανά στο ημίωρο με τον  Νταντζούμα να εκτελεί από πλάγια θέση και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο στο τελευταίο τέταρτο και έφτασαν δύο ακόμα φορές πολύ κοντά στο γκολ. Αρχικά στο 33′ ο Πάου Τόρες αστόχησε προ κενής εστίας μετά από εκτέλεση κόρνερ. Έξι λεπτά αργότερα ο Τερ Στέγκεν είπε όχι στον Νταντζούμα σε τετ α τετ.

Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ, με την Μπαρτσελόνα να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και να έχει τις ευκαιρίες της και την Βιγιαρεάλ να ανεβάζει στροφές μετά το μισάωρο και να χάνει και αυτή αρκετές προσπάθειες για γκολ.

Ελεγχόμενο γκολ του Ντε Γιόνγκ και «υποβρύχια» ισοφάριση

H Μπαρτσελόνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ σχεδόν με το καλημέρα στην επανάληψη. Συγκεκριμένα, μετά από σουτ στην κίνηση του Ζόρντι Άλμπα ο Φράνκι Ντε Γιονγκ έκανε την προβολή και σκόραρε για την Μπαρτσελόνα, με το VAR να ελέγχει την φάση για offside και να βγάζει κανονικό το γκολ.

Η Βιγιαρεάλ πήρε μέτρα στο γήπεδο στην συνέχεια και έψαξε την ισοφάριση. Οι παίκτες του Έμερι είχαν κλείσει στα καρέ τους Μπαλουγκράνα, ωστόσο τους έλλειπε η τελική προσπάθεια για αρκετά λεπτά.

Η ισοφάριση ήρθε για το «κίτρινο υποβρύχιο» στο 74′ με τον Τσουκουέζε. Ο άσος Ο άσος της Βιγιαρεάλ πρόλαβε τον Μινγκέθα και εκτέλεσε με το «μυτάκι» για να στείλει τη μπάλα στη γωνία του Τερ Στέγκεν.

Αλληγορία και… «διπλό» για τον Τσάβι!

H Μπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση στην συνέχεια πήρε ξανά το προβάδισμα από το πουθενά. Από ένα γέμισμα που δεν είχε τύχη, η άμυνα της Βιγιαρεάλ αντέδρασε τραγικά, ο Ντεπάι έκλεψε τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα. Οι Καταλανοί σκόραραν ξανά στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Κουτίνιο για να διαμορφωθεί το τελικό 1-3.