overfm.gr | Χάντμπολ | Βεστμάνεϊγιαρ – Πανόραμα 29-24: Είπαν αντίο

Βεστμάνεϊγιαρ – Πανόραμα 29-24: Είπαν αντίο. Τα κορίτσια της ελληνικής ομάδας ηττήθηκαν και στο δεύτερο ματς, στην Ισλανδία, από την Βεστμάνεϊγιαρ.

Το… ταξίδι της ομάδας χάντμπολ Γυναικών του Πανοράματος στο EHF European Cup ολοκληρώθηκε το Σάββατο. Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε και στο δεύτερο ματς στην Ισλανδία. Βεστμάνεϊγιαρ – Πανόραμα 29-24: Είπαν αντίο.

Βεστμάνεϊγιαρ – Πανόραμα: Δυναμικό ξεκίνημα

Τα κορίτσια της ομάδας του Πανοράματος, που είχαν την ήττα 26-20 από το πρώτο ματς της Παρασκευής, ξεκίνησαν καλά στο δεύτερο ματς. Κατάφεραν στα μισά του πρώτου ημιχρόνου να βρεθούν στο +3 (8-5). Όμως απέναντί τους είχαν μια ομάδα πολύπειρη από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Γρήγορα ισοφάρισε σε 9-9 και στο ημίχρονο βρέθηκε στο +4 (15-11). Το Πανόραμα το πάλεψε το δεύτερο ματς όσο μπορούσε. Δεν το παράτησε το ματς. Αν και βρέθηκε στο -9 από την Βεστμάνεϊγιαρ, πλησίασε στα 6 γκολ (24-18), αλλά ως εκεί. Οι κοπέλες της ελληνικής ομάδας έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.

Βεστμάνεϊγιαρ – Πανόραμα: Είπαν… αντίο κόντρα σε πολύ δυνατό αντίπαλο

Αλλά δεν ήταν εύκολο να το γυρίσουν και τελικά ηττήθηκαν και στη δεύτερη αναμέτρηση, αυτή τη φορά 29-24. Πάντως, ήταν ένα δείγμα προόδου της ομάδας η φετινή πορεία. Αποτελεί, δε, μια καλή βάση για το μέλλον και τα επόμενα χρόνια. Πρώτη σκόρερ για το Πανόραμα ήταν η Ζενέλι με 9 γκολ. Απέναντι σε μια ομάδα με 5 ξένες αθλήτριες, αλλά και με εξαιρετική υποδομή σε όλα τα επίπεδα. Για να καταλάβει κανείς, έχει 4 γήπεδα χάντμπολ στη διάθεσή της! Βεστμάνεϊγιαρ – Πανόραμα 29-24: Είπαν αντίο

Διαιτητές : Γιάσκινς-Ζάμπκο (Λετονία)

Βεστμάνεϊγιαρ: Σιγκαρμσντόντιρ, Ολσεν 1 , Αρναρσντότιρ, Καρντέλ 6 , Γκιλφαντόντιρ 6 , Τ.Στεφανσντότιρ , Ο.Στεφανστνότιρ, Βαλγκεϊρσντόντιρ 1, Γιοβάνοβιτς 8 , Ολζόουα 2, Ριτσαρντσόντιρ , Ομαρσντόντιρ, Βαρζινκόφσκα, Σουν. Γιονσντόντιρ 1, Σάρ. Γιονσντόντιρ 4, Εϊναρσντόντιρ.

Πανόραμα: Κουτσιμανή, Νταντίρα, Καραβέλη 3, Αμανατίδου 1 , Α.Παπαδοπούλου 2 , Γ.Παπαδοπούλου 1, Κουλούρη , Τσαρτσίου 1, Κυρικλίδου 1, Λιούκα 2, Προκοπίδου 3 , Εμμανουηλίδου 1 , Ζενέλι 9.