overfm.gr | Serie A | Βερόνα – Αταλάντα 1-2 – Συνεχίζει απτόητη για την πρωτιά

Η Αταλάντα πέρασε από την έδρα της Βερόνα, νικώντας 2-1 και μάλιστα με ανατροπή και πλέον βρίσκεται δύο βαθμούς μακρία από τη κορυφή του πρωταθλήματος.

Δεν την σταματάς με τίποτα την Αταλάντα φέτος! Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι πέρασε αλώβητη και από την έδρα της Βερόνα, την οποία νίκησε 2-1. Μάλιστα αυτή είναι η έκτη διαδοχική εκτός έδρας νίκη των «μπεργκαμάσκι» και όγδοη συνολικά, με την οποία βρίσκονται στο -2 από την πρωτοπόρο Μίλαν. Παράλληλα, έσπασαν ένα σερί από καλά αποτελέσματα της Βερόνα, η οποία έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την εξάδα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στον αγώνα και άνοιξαν το σκορ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σιμεόνε έλαβε μία πάσα από μακριά και εκτέλεσε με το δεξί του πόδι τον Μούσο. Ο Αργεντινός με το γκολ αυτό έφτασε τα 12 στην φετινή Serie A.

Όμως, αυτό το γκολ δεν επηρέασε αρνητικά τους ποδοσφαιριστές της Αταλάντα, οι οποίοι είχαν το σθένος να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Έτσι έφτασαν και στη ισοφάριση πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Μίραντσουκ.

Ο Γκασπερίνι πραγματοποίησε τριπλή αλλαγή στο ημίχρονο, ρίχνοντας στην μάχη τους Χάτεπερ, Ζαπάτα και Ιλίτσιτς. Έτσι, η Αταλάντα μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο,στο οποίο ήρθε και νωρίς η ανατροπή. Ο Κουπμάινερς έβαλε και το δικόμ του όνομα στον πίνακα των σκόρερ, κάνοντας το 2-1 στο 62ο λεπτό. Ο σύλλογος από το Μπέργκαμο κατάφερε να διαχειριστεί άψογα το προβάδισμά του και πήρε τελικά τους πολύτιμους τρεις βαθμούς, για την προσπάθεια του να πλησιάσει την κορυφή του  βαθμολογικού πίνακα.