overfm.gr | Διεθνή | Βενεζουέλα – Βραζιλία 1-3 – «Σάμπα» ανατροπής και 9/9 στα προκριματικά

Η Βραζιλία επικράτησε 3-1 στην έδρα της Βενεζουέλας, έκανε το 9/9 στα προκριματικά του Μουντιάλ και παρέμεινε πρώτη στην βαθμολογία του ομίλου της στη Νότια Αμερική

H Bραζιλία έκανε την ανατροπή κόντρα στη Βενεζουέλα, νίκησε 3-1 και «έφτασε» τις εννέα νίκες σε ισάριθμους αγώνες για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ. Η Βενεζουέλα προηγήθηκε στην έδρα της μόλις στο 11ο λεπτό με τον Ραμίρες. Ωστόσο, η «Σελεσάο» ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και πήρε τη νίκη με τα τέρματα των Μαρκίνιος, Μπαρμπόσα και Άντονι.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καταφέρει ποτέ να «υποτάξουν» τους Βραζιλιάνους στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου σε καμία από τις προηγούμενες 17 συναντήσεις τους.

Όταν ο Ραμίρες δημιούργησε σκορ στο ματς, πίστεψαν ότι είχε έρθει στιγμή της νίκης για πρώτη φορά. Παρ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Πρώτα με την καρφωτή κεφαλιά του Μαρκίνιος στο 71ο λεπτό. Από τότε η Βραζιλία πήρε το «πάνω» χέρι στην αναμέτρηση και στη συνέχεια έφτασε στην ανατροπή. Δέκα τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπαρμπόσα ευστόχησε από τα 11 βήματα και έδωσε το προβάδισμα στη χώρα του καφέ.

Στις καθυστερήσεις ο Άντονι διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Η Βραζιλία με τη νίκη αυτή έκανε το απόλυτο στις εννέα αναμετρήσεις που έχει δώσει για τα προκριματικά του Μουντιάλ.