overfm.gr | Euro 2021 | Βέλγιο – Πορτογαλία 1-0: Εκτός Euro η πρωταθλήτρια Ευρώπης με σουτάρα Αζάρ [vids]

Εκτός συνέχειας Euro βρίσκεται από το βράδυ της Κυριακής (27/06) η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Πορτογαλία, η οποία ηττήθηκε από το Βέλγιο με 1-0 και εν τέλει δεν θα υπερασπιστεί τον τίτλο στη διοργάνωση.

Στους «8» του Euro προκρίθηκε το Βέλγιο, όπου θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, η οποία το βράδυ του Σαββάτου (26/06) νίκησε την Αυστρία στην παράταση 2-1.

Ο αγώνας στο ξεκίνημα του ήταν ισορροπημένος, χωρίς τη μεγάλη φάση, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να εξουδετερώσουν η μία την άλλη. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος μπορεί να ήταν αυτή που με τους Ζότα και Ρονάλντο να προσπάθησε να βάλει τις βάσεις για την πρόκριση, όμως την ουσία την είχε το Βέλγιο. Στο 6ο μόλις λεπτό ο Ντιόγο Ζότα μπήκε στην περιοχή, σούταρε όμως η μπάλα κατέληξε πολύ μακριά από το τέρμα του Κουρτουά.

Στο 25’ η άλλη ευκαιρία της Πορτογαλίας, με τον Ρονάλντο αυτή τη φορά. Η ομάδα του κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο. Το εκτέλεσε ο σταρ της Γιουβέντους, με τον Κουρτουά να διώχνει ενστικτωδώς τη μπάλα.

Από κει και πέρα δεν είχε κάποια μεγάλη φάση στο παιχνίδι, με τους Πορτογάλους να έχουν την υπεροχή της μπάλας. Όλα αυτά, μέχρι και το 42’ όπου ο Λουκάκου κράτησε τη μπάλα, την πέρασε ο Θοργκάν Αζάρ και εκείνος κόντρα στη ροή του αγώνα με σουτάρα έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρούι Πατρίσιο.

Δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0 υπέρ του Βελγίου.

Σαν την γάτα με το ποντίκι, έπαιζαν οι δύο ομάδες και στο δεύτερο μέρος. Το μόνο που έλειπε από το παιχνίδι ήταν η σπίθα για να πάρει «φωτιά», όμως από τη μία το Βέλγιο προσπαθούσε να διαφυλάξει τα νότα του στα μετόπισθεν, ενώ από την άλλη η Πορτογαλία που κυνηγούσε το γκολ δεν μπορούσε να βρει τον στόχο. Όπως στο 58’ όπου ο Ρονάλντο έκανε μία πολύ καλή ενέργεια εκτός περιοχής, πέρασε στον Ζότα κι εκείνος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι δύο ομάδες και στο υπόλοιπο του αγώνα, με την Πορτογαλία να χάνει δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Ρούμπεν Ντίας και τον Γκερέιρο. Ο πρώτος με κεφαλιά στο 82′, έπειτα από κόρνερ του Ρονάλντο, έστειλε την μπάλα πάνω στον Ρούι Πατρίσιο, ενώ ο δεύτερος ο οποίος με σουτ στο 84’ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Δεν άλλαξε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά κι έτσι έμεινε το 1-0, με την ομάδα του Φερνάντο Σάντος να επιστρέφει στο σπίτι της.