overfm.gr | Euro 2021 | Βέλγιο – Ιταλία 1-2: Πήρε το ντέρμπι και το εισιτήριο για τα ημιτελικά η Ιταλία

Xάρη στα γκολ των Μπαρέλα και Ινσίνιε η Ιταλία επικράτησε με 2-1 του Βελγίου και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το ντέρμπι των προ ημιτελικών και ένα ζευγάρι το οποίο κάλλιστα μπορούσαμε να το δούμε στον τελικά διεξήχθη στην «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου. Το Βέλγιο αντιμετώπισε την Ιταλία με τις δυο ομάδες να κάνουν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, το οποίο μετά το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Ιταλούς να πανηγυρίζουν την πρόκριση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, αφού η Ιταλία κατάφερε να προηγηθεί στο 13ο λεπτό, ωστόσο το συγκεκριμένο τέρμα δεν μέτρησε ποτέ αφού στην αρχή της φάσης υπήρξε οφσαιντ. Το Βέλγιο είχε πρωταρχικό σκοπό να αμυνθεί και να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση, κάτι το οποίο βγήκε στους τυπικά γηπεδούχους, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να βάλουν γκολ.

Κάπως έτσι η Ιταλία η οποία πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ευτύχησε να κάνει το 1-0. Συγκεκριμένα σε μια φάση διαρκείας ο Βεράτι έστρωσε την μπάλα στον Μπαρέλα, με τον μέσο της Ίντερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να κάνει ένα δυνατό σουτ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 για την Ιταλία ήρθε χάρη σε ένα εντυπωσιακό γκολ του Ινσίνιε, ο οποίος έκανε μια διαγώνια κίνηση και έξω από την αντίπαλη περιοχή πλάσαρε εντυπωσιακά, με την μπάλα να «καρφώνεται» στα δίχτυα του Κουρτουά. Η  απάντηση του Βελγίου ήταν άμεση, καθώς λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ντοκού κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντι Λορέντσο, με τον Λουκάκου να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα και να κάνει το 2-1. Αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο μέρος με την Ιταλία και το Βέλγιο να έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις στα πρώτα 45 λεπτά.

Στο Β μέρος η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την Ιταλία να έχει την μπάλα και την κατοχή και το Βέλγιο να προσπαθεί να επιτεθεί με γρήγορες αντεπιθέσεις και συνδυασμούς μεταξύ Ντε Μπρόινε και Λουκάκου. Μάλιστα όσο περνούσαν τα λεπτά το Βέλγιο γινόταν ολοένα και πιο επιθετικό με τον προπονητή της ομάδας Ρομπέρτο Μαρτίνεθ όπως είναι λογικά να δίνει εντολή στους παίκτες του να παίξουν πιο κοντά στην αντίπαλη περιοχή.

Άλλωστε όλες του οι αλλαγές αποσκοπούσαν εκεί, με τους Βέλγους να δημιουργούν φάσεις μπροστά από την εστία του Ντοναρούμα, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να τροφοδοτήσουν σωστά τον Λουκάκου, προκειμένου να γίνει απειλητικός. Από την πλευρά της η Ιταλία η οποία άντεξε στην πίεση του Βελγίου, κατάφερε να πάει το ματς εκεί που ήθελε με τον Μαντσίνι να θέλει από τους παίκτες του να κρατήσουν μπάλα και να μην πάνε σε βιαστικές επιθέσεις.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά ήταν δραματικό με το Βέλγιο να προσπαθεί με μανία να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που δεν έγινε ποτέ, με την Ιταλία να παίρνει τη νίκη και συνάμα την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης εκεί που θα συναντήσει την Ισπανία η οποία είχε προκριθεί νωρίτερα.