overfm.gr | Champions League | Βασίλισσα στη Σκωτία με τριάρα στη Σέλτικ – Σόκαρε τη Λειψία η Σαχτάρ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-0 της Σέλτικ στη Σκωτία δείχνοντας έτοιμη να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Σοκ στη Γερμανία με τεσσάρα της Σαχτάρ κόντρα στη Λειψία.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε έτοιμη για να υπερασπιστεί τον τίλτο της. Η «Βασίλισσα» στο πρώτο ματς της την φετινή σεζόν για τον Τσάμπιονς Λιγκ νίκησε 3-0 την Σέλτικ στην Σκωτία.

Η ομάδα του Αντσελότι μπήκε νωχελικά στον αγώνα και η Σέλτικ στο πρώτο 20λεπτο δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Κουρτουά. Οι Μαδριλένοι άντεξαν και σταδιακά πήραν τον έλεγχο του αγώνα χωρίς να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν η Ρεάλ έδειξε γιατί ήταν φαβορί.

Ο Βινίσιους στο 56΄ άνοιξε το σκορ μετά από μπαλιά του Βαλβέρδε για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μόντριτς να κάνει το 2-0 μετά από πανέμορφη ενέργεια. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αζάρ στο 77΄.

Η Σαχτάρ Ντόνετσκέκανε… παρέλαση μέσα στην Λειψία, επικρατώντας με 4-1και έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σβεντ που σκόραρε δις (16’, 59’). Ο Σικαμάν είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους Γερμανούς (57’), αλλά ο Σβεντ, ο Μούντρικ (76’) και ο Τραορέ (85’) έδωσαν το τρίποντο στους Ουκρανούς.