overfm.gr | La Liga | «Βασιλική» ανατροπή για Ρεάλ στην επανάληψη και πέρασε στους 8 του Κυπέλλου

Με μια φοβερή ανατροπή στην επανάληψη η Ρεάλ Μαδρίτης ανέτρεψε το 2-0 του ημιχρόνου και επιβλήθηκε με 3-2 της Βιγιαρεάλ στο «Θεράμικα».

Με ένα επικό comeback στην επανάληψη η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε με 3-2 της Βιγιαρεάλ στο «Θεράμικα» ανατρέποντας το εις βάρος της 2-0 του ημιχρόνου και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Ντελ Ρέι. Ταυτόχρονα πήρε άτυπη ρεβάνς για την ήττα της στο πρωτάθλημα με 2-1 πριν από κάτι εβδομάδες.

Μόλις στο 3′ το «κίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε το σκορ με φοβερό δεξί σουτ του Καπού και έκανε το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα η «βασίλισσα» έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν σε σέντρα του Μεντί ο Βαλβέρδε ΄σούταρε από κοντά άουτ. Στο 17’ ο Πινο αστόχησε από κοντά ενώ στο 22’ το σουτ του Μπαένα πέρασε έξω. Στο 36’ ο Τόρες έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Ροδρίγο ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μορένο πέρασε στον Τσουκουέζε που από κοντά εκανε το 2-0 για τους «Βαλενθιάνους». Στο 45+2’ ο Κουρτουά είπε όχι σε σουτ του Αλμπέρτο Μορένο και από το κόρνερ ο Τόρες πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Στην επανάληψη ήρθε η ανατροπή για τους φιλοξενούμενους. Στο 56′ από λάθος του Καπού, ο Θεμπάγιος έβγαλε όμορφα στον Βινίσιους και πλάσαρε για να μειώσει σε 2-1. Δοκάρι είχαν και οι «Μαδριλένοι» στο 63′ μετά από προσπάθεια του Βινίσιους με τον Γιόργκεσεν και το δοκάρι να σώζουν την ισοφάριση την οποία όμως δεν γλύτωσαν στο 69′ όταν ο Θεμπάγιος σέντραρε από αριστερά ο Μπενζεμά πήρε την κεφαλιά με τον πορτιέρο της Βιγιαρεάλ να σώζει αλλά ο Μιλιτάο πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 2-2. Στο 75ο λεπτό το σουτ του Καμαβινγκά πέρασε ελάχιστα έξω και στο 86′ ο Ασένσιο έκανε το γύρισμα και ο Θεμπάγιος με πλασέ έκανε το 2-3 και ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Γιόργκενσεν, Αλμπέρτο Μορένο, Τόρες, Αλμπιόλ (46’ Κουένκα), Φόιθ (51’ Μεντί), Καπού, Μπαένα, Παρέχο, Τσουκβουέζε, Πίνο (67’ Μοράλες), Χεράρδ Μορένο

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Μεντί, Ρίντιγκερ, Μιλιτάο, Νάτσο, Καμαβινγκά, Κρόος (55’ Ασένσιο), Βαλβέρδε, Ροδρίγο (55’ Ασένσιο), Βινίσιους, Μπενζεμά