overfm.gr | La Liga | Βαγιεκ-Άνω κάτω το πρωτάθλημα και δεύτερη πλέον η Ρεάλ

Απίστευτη ήττα υπέστη η Ρεάλ Μαδρίτης στο «Βαγιέκας» η οποία έχασε με 3-2 από την Ράγιο Βαγιεκάνο και ταυτόχρονα υποχώρησε στην δεύτερη θέση.

Ήττα σοκ υπεστη η Ρεάλ Μαδρίτης από την Ράγιο Βαγιεκάνο με 3-2 στο «Βαγιέκας» με αποτέλεσμα να πέσει από την κορυφή εκεί όπου βρίσκεται η Μπαρτσελόνα με δυο βαθμούς μπροστά. Η γηπεδούχος ομάδα έπιασε  στην έβδομη θέση την Αθλέτικ Μπιλμπάο ενώ φέτος αποδεικνύεται σε φονέα των γιγάντων καθώς απέσπασε ισοπαλίες σε «Καμπ Νόου» κόντρα στην «Μπάρτσα» (0-0) και σε Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» (1-1), ενώ νίκησε την Σεβίλλη με 1-0 στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν».

Στο τρίτο λεπτό ο Ροντίγκο είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ λίγο άουτ ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκαρσία σέντραρε από τα αριστερά και ο Κομεσάνα με σουτ με τη μια νίκησε τον Κουρτουά και έκανε το 1-0 σοκάροντας την «βασίλισσα».  Οι Όσκαρ και Βαλβέρδε είχαν σουτ λίγο αουτ στο 8′ και 10 αντιστοιχα ενώ η Ράγιο έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 στο 14′ όταν από λάθος του Μιλιτάο ο Γκαρσία βρέθηκε απέναντι απο τον Κουρτουά με τον τελευταίο να τον σταματάει. Ο τελευταίος ειχε μια καλή απόκρουση στο 30′ σε σουτ του Ίσι ενώ στο 36′ οι πρωταθλητές Ισπανίας κέρδισαν πέναλτι  από τον Φραν Γκαρσία και ο Μόντριτς το μετέτρεψε σε γκολ ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα από εκτέλεση κόρνερ ο Μιλιτάο με κεφαλιά έκανε το 1-2 με τους «μερένχες» να παίρνουν κεφάλι στο σκορ. Όχι για πολύ όμως καθώς στο στο 44’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ρεάλ, ο Άλβαρο με σουτ από αριστερά έκανε το 2-2.

Στο 48ο λεπτό η ομάδα της Μαδρίτης  βγήκε στη κόντρα και ο Ροδρίγο πλάσαρε από πλάγια αριστερά αλλά αστόχησε και στο 59’ η κεφαλιά του Καμέγιο πέρασε μόλις άουτ. Στο 64′ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καρβαχάλ και ο Μουνουέρα πήγε στο on field review κι έδωσε το πέναλτι στη Ράγιο. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Τρέχο αλλά απέκρουσε ο Κουρτουά. Όμως ο τελευταίος δεν πατούσε στην γραμμή και ο διαιτητής διέταξε επανάληψη και ο Τρέχο με την δεύτερη ευστόχησε για να δώσει για δεύτερη φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 3-2.

Στο 90′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι όταν από σέντρα του Ασένσιο ο Ροντρίγκο αστόχησε εξ επαφης με προβολή ενώ στο 100′ η Βαγιεκάνο παραλίγο να κάνει το 4-2 αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε την μακρινή εκτέλεση φάουλ του Φαλκάο.

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ(Άντονι Ιραόλα): Ντιμιτριέβσκι, Λεζέν, Μπάλιου, Φραν Γκαρσία, Κάτενα, Τρέχο (71’ Ουνάι Λόπεθ), Άλβαρο Γκαρσία (88’ Σάλβι Σάντσεθ), Όσκαρ Βαλεντίν, Ίσι Παλαθόν (88’ Τσαβαρία), Κομεσάνια (79’ Σις), Καμέγιο (88’ Φαλκάο)

ΡΕΑΛ(Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (85’ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί (85’ Νάτσο), Μόντριτς (78’ Μαριάνο Ντίαθ), Τσουαμενί (69’ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε, Ασένσιο, Ροδρίγο, Βινίσιους