overfm.gr | La Liga | Βαγιαδολίδ 1-2 Εϊμπάρ: Διπλό «χρυσάφι» στις καθυστερήσεις για την Εϊμπάρ

Παρά τις αρχικές προβλέψεις και την ανωτερότητα της Βαγιαδολίδ στον αγωνιστικό χώρο, η Εϊμπάρ κατόρθωσε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό, επικρατώντας με 1-2.

Ένα σπουδαίο διπλό πανηγύρισε η ομάδα της Εϊμπάρ στην έδρα της Βαγιαδολίδ για την 5η αγωνστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Οι γηπεδούχοι ήταν το απόλυτο φαβορί της αναμέτρησης και είχαν την κατοχή, ωστόσο η ομάδα του Ζοζέ Μεντιγιμπάρ κατάφερε να αποδράσει με τους 3 βαθμούς στη τσέπη.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπούργος στο 27΄, με την Βαγιαδολίδ να βρίσκει απάντηση μόλις 10 λεπτά μετά με τέρμα του Τόνι. Μάλιστα, είχε και την ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν 0 Ντε Μέρα έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά ο Γκουαρδιόλα αστόχησε από τα ένδεκα βήματα.

Τη νίκη στην ομάδα του χάρισε, στο 90′ ο Ροντρίγκεζ με πολύ όμορφη κεφαλιά, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Αρμπίγια. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές  λόγω αποβολής του Ντιόπ στο 73′ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Την επόμενη αγωνιστική, η Βαγιαδολίδ θα φιλοξενηθεί στην έδρα της Ουέσκα, ενώ η Εϊμπάρ θα υποδεχτεί την Οσασούνα.