overfm.gr | Ελλάδα | Β. Ιρλανδία – Ελλάδα 0-1: «Η απόδραση του Μπέλφαστ» (vid)

Με το γκολ του Τάσου Μπακασέτα, η Εθνική Ελλάδος απέδρασε από το Μπέλφαστ, κερδίζοντας το πρώτο της ματς στους ομίλους του Nations League

Νικηφόρο ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι του Γκουστάβο Πογέτ στο πάγκο της Εθνικής μας. Η Ελλάδα «άλωσε» το Μπέλφαστ, κερδίζοντας τη Β. Ιρλανδία με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ο Τάσος Μπακασέτας στο 39ο λεπτό.

Επόμενη.. στάση είναι το Κόσοβο τη Κυριακή(5/6). Η Εθνική μας, με νίκη στην Πρίστινα, αποκτάει τον τίτλο του φαβορί στον δεύτερο όμιλο του τρίτου γκρουπ του Nations League.

Το ματς

Η Εθνική Ελλάδος ήταν ανώτερη των βορειοϊρλανδών στο πρώτο ημίχρονο. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός, ότι η κατοχή για την «γαλανόλευκη» στο πρώτο ημίχρονο, κυμάνθηκε στο 63%. Τη πρώτη υποψία φάσης πάντως την είχαν οι γηπεδούχοι με σουτ του ΜακΝέρ στο 18′, αλλά το μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος.

Μετά τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών στο ματς, η Ελλάδα ανέβασε ρυθμό. Με σταθερή κυκλοφορία της μπάλας και οδηγώντας το παιχνίδι σε ένα χαμηλό τέμπο, προσπάθησε να επιβληθεί στην αναμέτρηση. Ο Γιακουμάκης «άγγιξε» το γκολ στο 22′, αλλά ο Πίκοξ την εξουδετέρωσε. Εν τέλει το γκολ ήρθε λίγο μετά.

Ο Λημνιός έκανε επέλαση από τα δέξια και έδωσε πάσα στο Μπακασέτα, ο οποίος ήταν αφύλαχτος. Ο πρωταθλητής με τη Τράμπζοσπορ Έλληνας μεσοεπιθετικός, αφού έκανε πρώτα κοντρόλ, σούταρε με το δεξί, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Γιακουμάκης όμως δε εκμεταλλεύθηκε τη παράλληλη μπαλιά του Λημνιού, μη καταφέρνοντας να βρει τη μπάλα.

Τα τελευταία είκοσι λεπτά οι Έλληνες παίκτες δεχτήκανε πίεση από του βορειοϊρλανδούς, χωρίς ουσιαστική απειλή. Η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να φέρει τη μπάλα στην εστία του Βλαχοδήμου, αλλά οι Μαυροπάνος και Χατζηδιάκος είχαν πολύ καλές τοποθετήσεις.

Η μοναδική φάση που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί απειλή για τον πορτιέρο της Μπενφίκα, ήταν στο 85′. Ο Λάφερτι έκανε απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια της Εθνικής Ομάδας. Το 1-0 έμεινε έτσι μέχρι τέλους και η Ελλάδα πανηγύρισε μία σημαντική νίκη, στο ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογέτ στον πάγκο της.

Τα highlights της αναμέτρησης

Οι συνθέσεις των ομάδων

Βόρεια Ιρλανδία: Πίκοκ-Φάρελ – Μπράντλεϊ (62′ Λάφερτι), Έβανς, Μπάλαρντ, Λέιν – Ντέιβις, ΜακΝερ, Σάβιλ – Α. ΜακΚαν – Λέιβερι (62′ ΜαΓκιν), Γουάιτ.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ρότα (90+2 Μπάλντοκ), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας – Σιώπης (82′ Τζαβέλλας), Μάνταλος, Μπουχαλάκης – Λημνιός (69′ Χατζηγιοβάνης), Μπακασέτας (69′ Κουρπέλης), Γιακουμάκης (69′ Παυλίδης).

Η βαθμολογία του ομίλου της Εθνικής Ελλάδος

1. Κόσοβο 3β.
  2. Ελλάδα 3β.
  3. Β. Ιρλανδία 0β.
  4. Κύπρος 0β.

Επόμενη αγωνιστική: Κύπρος – Β. Ιρλανδία (5/6 19:00), Κόσοβο – Ελλάδα (5/6 21:45)