overfm.gr | ΣΠΟΡ | US OPEΝ – Τσιτσιπάς με ανατροπή επι Μάρει (2-3) στο 2ο γύρο

Στον πρώτο γύρο του US Open, η αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Άντι Μάρεϊ, εξελίχτηκε σε ένα αγώνα διάρκειας 4ωρων και 48 λεπτών.

Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση, εξελίχτηκε η αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά στο πρώτο γύρο του US OPEN. Ο αγώνας του Νο.3 στην παγκόσμια κατάταξη, είχε τις δικές της ανατροπές με τον Άντι Μάρεϊ. Η νικηφόρα επικράτηση με 3-2 υπερ του Έλληνα πρωταθλητή εδώσε το πολυπήθητο εισητήριο μετά απο 4 ώρες και 48 λεπτά.

Πιο αναλυτικά τα σετ ήταν 2-6, 7-6(7), 3-6, 6-3, 6-4. Η εξελιξή τους,  είχε χαρακτήρα αμφίρροπο καθώς μπορεί ο Βρετανός, να προηγήθηκε με 2-1 στα σετ, ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα με τον 23χρονο Ελληνα τενίστα, να δείχνει την επιμονή και υπομονή του.

To Αrtur Ashe πρόσφερε ωραίο θέαμα και στην επόμενη φάση ο Στέφανος Τσιτσιπάς, θα βρεί αντιμέτωπο τον Αντριάν Μαναρινό No.44 στην παγκόσμια κατάταξη.

Η νίκη αυτή έδωσε την 3η πρόκριση στον 2ο γύρο του US OPEN  (4η φορά που συμμετέχει στη διοργάνωση).

Οσον αφορά την εξελιξή του αγώνα ο Τσιτσιπάς έπρεπε, να ξεπεράσει τον εαυτό του και να βρει τον καλό του εαυτό και όταν ήταν με τη πλάτη στον τοίχο κατάφερε, να τον αναδείξει.

Το κοντέρ του Τσιτσιπά μέτρησε 19 άσους με 101/146 κερδισμένουτς πόντους. Αξίζει, να σημειωθεί πως άρχιζε να αυξάνει το ποσόστο του στο σερβίς μετά το τρίτο σετ, ανεβάζοντας ουσιαστικά το ρυθμό. Τα λάθη σιγά σιγα αρχίζαν, να μειώνονται ιδιαίτερα στο 4ο και 5ο σετ.

Αξιοσημείωτο παραμένει πως στο 5ο σετ αρχίσε, να παρουσιάζεται νευρικότητα στον Μάρεϊ , η οποία έδινε ολοένα και μεγαλύτερο πρόβαδισμα στον Έλληνα τενίστα.

Με 67 winners ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Έλληνας, έναντι των 42 του Μάρεϊ. Ο Βρετανός  έκανε 38 αβίαστα λάθη, 13 λιγότερα από τα 51 του Στέφανου.