overfm.gr | ΣΠΟΡ | US Open: Θριαμβευτής ο Ντανίλ Μεντβέντεφ

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ επικράτησε 3-0 σετ του Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό στη Νέα Υόρκη και είναι ο νέος «βασιλιάς» του US Open!

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ κατέκτησε το US Open!

O Ρώσος που είναι στο Νο2 κόσμου κατέκτησε το 1ο Grand Slam αφού επικράτησε σε 2.15 με 6-4, 6-4, 6-4 του Νο1 Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό στη Νέα Υόρκη.

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ που κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς που λύγισε υπό το άγχος της ιστορίας δεν του επέτρεψε να κατακτήσει το 21ο Grand Slam και να συμπληρώσει Calendar (4/4) Slam στο 2021.

O Μεντβέντεφ έγινε ο 1ος Ρώσος μετά από τον Μαράτ Σάφιν (2000) που κατακτά το US Open και ο δεύτερος στην ιστορία.

Ο Ρώσος θα φύγει από τη Νέα Υόρκη με 2,5 εκατ. δολάρια αλλά θα παραμείνει στο Νο2.

Ο Σέρβος που είχε 27-0 νίκες σε Grand Slam στο 2021 θα χάσει στο 28ο και δύσκολα θα έχει νέα ευκαιρία να πετύχει αυτό που πέτυχε το 1969 ο Ροντ Λέιβερ.

Συνολικά αυτή είναι η 11η ήττα του Τζόκοβιτς σε 31 τελικούς ρεκόρ που έχει και ο Φέντερερ από το 2019.

Ο Τζόκοβιτς

Ο Μεντβέντεφ έγινε ο πρώτος μετά από τον Βαβρίνκα (2016) που κερδίζει Grand Slam από τους Big-3.

Πρώτο σετ

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, καθώς έκανε μπρέικ στο πρώτο γκείμ. Ο Ρώσος στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του και προηγήθηκε 2-0.

Οι δύο τενίστες υπερασπίστηκαν τα σερβίς τους μέχρι να τελειώσει το πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε ο Μενβέντεφ 6-4 σε 36 λεπτά.

Ο Μοσχοβίτης  τελειώνει το σετ με 15/15 κερδισμένους πόντους στο 1ο σερβίς ενώ έχει 13 winners και 7 αβίαστα έναντι 10-10.

Δεύτερο σετ

Ο Τζόκοβιτς «μπήκε» δυνατά στο επόμενο σετ. Ο Σέρβος πήρε love game για το 1-0. Στη συνέχεια είχε την ευκαιρία να «σπάσει» το σερβίς του Ρώσου, όμως δεν τα κατάφερε. Ο Σέρβος συνέχισε να πιέζει τον Μεντβέντεφ, προκειμένου να αποκτήσει προβάδισμα. Η ισορροπία στο σετ παρέμεινε και ήρθε το 2-2. Σε αυτό το σημείο ο Μεντβέντεφ κέρδισε δύο σερί γκέιμ.

Το νούμερο 2 του κόσμου βρήκε τρόπο να κρατήσει το σερβίς τους και να προηγηθεί με 2-0 στα σετ.

Τα αβίαστα στο 2ο είναι 14-14 αλλά ο Ρώσος έχει 14-7 winners. Ο Τζόκοβιτς έχει 0/5 μπρέικ πόιντ στο παιχνίδι.

Τρίτο σετ

Ένα σετ απέμενε για τη «στέψη» του Ρώσου ή την «επιβίωση» του Τζόκοβιτς στο ματς. Ήταν όμως το βράδυ του Μεντβέντεφ. Ο Ρώσος έκανε 2 μπρέικ και προηγήθηκε 4-0!

Μετά το 5-1 ο Τζόκοβιτς έσβησε ματς πόιντ, έκανε μπρέικ και πήγε το σετ στο 5-4. Ωστόσο ο Μοσχοβίτης είναι πήρε το γκέιμ και έγραψε ιστορία.

Ο μοναδικός τενίστας που κέρδισε σετ από τον Μεντβέντεφ στο US Open 2021 είναι ο Ολλανδός Μπότικ Φαν Ντε Ζάντσχουλπ στον προημιτελικό (3-1).