overfm.gr | Euroleague | ΤΣΣΚΑ – Μπάγερν 77-74: Έργο Κλάιμπερν

ΤΣΣΚΑ – Μπάγερν 77-74: Έργο Κλάιμπερν. Σε ένα ακόμα ματς που ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε τη διαφορά με καθοριστικούς πόντους για τους Μοσχοβίτες.

Η Μπάγερν Μονάχου έδειξε και στη Μόσχα ότι είναι σε καλό… φεγγάρι. Καθοδηγούμενη από τον εξαιρετικό Χίλιαρντ (28π.), έκανε τη ζωή των Ρώσων δύσκολη. Αλλά στο τέλος δεν άντεξε. ΤΣΣΚΑ – Μπάγερν 77-74: Έργο Κλάιμπερν.

Η Μπάγερν ήταν αποφασιστική

Το ματς στη Μόσχα ήταν συναρπαστικό ως το φινάλε. Με τη Μπάγερν να κάνει πολύ καλό ματς από την αρχή ως το τρίτο δεκάλεπτο. Απέναντί της η ΤΣΣΚΑ έδειχνε να μην βρίσκει… λύσεις. Το τέμπο του ματς και οι άμυνες της ομάδας του Τρινκέρι έβαλαν… δύσκολα στην αντίστοιχη του Ιτούδη. Οι Βαυαροί έδειξαν από τα πρώτα λεπτά πώς ήταν προσηλωμένοι στο στόχο. Να κάνουν «διπλό» στη ρωσική πρωτεύουσα. Ο Ντεσόν Τόμας με καθοριστικά καλάθια, αλλά και ο ασταμάτητος Χίλιαρντ έδωσαν… αέρα στην Μπάγερν. Το δεκάλεπτο έληξε 24-18 υπέρ της, όπως και το ημίχρονο (41-32).

Με την… υπογραφή του Κλάιμπερν

Στο ξεκίνημα το τρίτο δεκαλέπτου η Μπάγερν έφτασε σε διψήφια διαφορά, 45-32 στο 22′. Εκεί, όμως, βρήκε μπροστά ο Κλάιμπερν. Με την ηγετική του εμφάνιση συνέβαλε τα μέγιστα για να επιστρέψει η ΤΣΣΚΑ στο ματς. Αρχικά σε 50-51 και στο 30′ το σκορ ήταν 56-57. Για να ακολουθήσει ένα συναρπαστικό τελευταίο δεκάλεπτο. Από το 67-67 στο 37′ το ματς πήγε φάση-φάση, καλάθι-καλάθι. Η Μπάγερν προηγήθηκε 73-70 με τον Χάντερ. Με τον Κλάιμπερν να πετυχαίνει δύο μεγάλα σουτ, η ΤΣΣΚΑ γύρισε το ματς, προηγήθηκε και τελικά πήρε τη νίκη. ΤΣΣΚΑ – Μπάγερν 77-74: Έργο Κλάιμπερν.

Δεκάλεπτα: 18-24, 32- 56-57, 77-74.