overfm.gr | Euroleague | ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ούνικς Καζάν 67-88: «Συντριβή» για ΤΣΣΚΑ

Η Ούνικς Καζάν έκανε πάρτι στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και υποχρέωσε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σε βαριά ήττα.

Η Ούνικς Καζάν πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς τη διέλυσε με 88-67. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι κόντρα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, που δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική στο ματς.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ηταν καλύτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (14-8). Η Ούνικς Καζάν έβγαλε αντίδραση και με συνεχόμενα τρίποντα έφερε το ματς στα ίσια (19-19). Η αντεπίθεση των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και έφερε τούμπα την αναμέτρηση στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-27).

Η Ούνικς Καζάν συνέχισε την εκπληκτική της εμφάνιση και στη δεύτερη περίοδο. Οι Ρώσοι ήταν εκπληκτικοί κυρίως αμυντικά, δέχθηκαν μόλις 7 πόντους από τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη και ξέφυγαν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι συνεχώς ανέβαζαν τον δείκτη της διαφοράς και έφτασε ακόμη και τους 16 πόντους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (28-46).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +27 (40-67). Για την Ούνικς το σκοράρισμα ήταν μοιρασμένο, ενώ για τους γηπεδούχους διασωζόταν μόνο ο Σενγκέλια (17 πόντοι). Η Ούνικς έκανε περίπατο στην έδρα της «ρωσικής αρκούδας» διαλύοντας τους αντιπάλους της (55-80).

Μέχρι το φινάλε του ματς δεν άλλαξε κάτι. Η ΤΣΣΚΑ δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική και η Ούνικς πήρε τη νίκη με 88-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 28-46, 51-72, 67-88