overfm.gr | Euroleague | ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 82-91: Διπλό στη Μόσχα

Η Φενέρμπαχτσε πανηγύρισε σπουδαίο διπλό επικρατώντας με 91-82 της ΤΣΣΚΑ μέσα στην Μόσχα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο μέρος της, και παρά την μεγάλη εμφάνιση του Κλάιμπερν (26π), έφτασε στην νίκη. Πλέον η ΤΣΣΚΑ έχει ισοπαλία νικών και ηττών (4-4), ενώ η Φενέρ ανέβηκε στο 3-5.

Ιδιαίτερα αμφίρροπο και ανοιχτό ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Μετά από διαδοχικές ισοπαλίες, η Φενέρμπαχτσε πήρε πρώτη αέρα δύο κατοχών με τον Σαγιόκ (14-18). Η Φενέρμπαχτσε έφτασε μέχρι το +6 με τον Πολονάρα (17-23) και διατήρησε τα ηνία μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (21-25).

Η τουρκική ομάδα κατάφερε να φτάσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με ένα 6-0 σερί στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (21-31), με την ΤΣΣΚΑ να αντιδρά με αιχμή του δόρατος τους Κλάιμπερν και Σενγκέλια και με καλάθι του τελευταίου να παίρνει ξανά τα ηνία του αγώνα (34-33). Η Φενέρμπαχτσε απάντησε με αιχμή του δόρατος τους Βέσελι και Γκούντουριτς και κατάφερε να πάει στο +9 (36-45) με το ημίχρονο να κλείνει στο 44-49.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα της επανάληψης με την διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα μέχρι τα μισά της περιόδου (49-53). Στην συνέχεια ωστόσο ο Γκούντοριτς με συνεχόμενα τρίποντα έκανε το +8 για την Φενέρμπαχτσε, με τον Πολονάρα την πηγαίνει σε διψήφια επίπεδά λίγο αργότερα (53-64). Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να μειώσει στο φινάλε με συνεχόμενα τρίποντα του Σβεντ (60-67).

Η εικόνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με την Φενέρμπαχτσε να μην μπορεί να ξεφύγει, αλλά και την ΤΣΣΚΑ να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ. Η τουρκική ομάδα διατήρησε τα ηνία μέχρι το τέλος και έφτασε στην νίκη με το τελικό 91-82.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 44-49, 60-67,82-91