overfm.gr | Euroleague | ΤΣΣΚΑ – Μακάμπι 74-73: Ο Ιτούδης νίκησε τον Σφαιρόπουλο

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αναδείχθηκε νικήτρια του ελληνικού «εμφυλίου» των πάγκων της Ευρωλίγκας επικρατώντας με 74-73 της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος με την ομάδα του Ιτούδη να είναι αυτή που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στο τέλος, παρότι στο μεγαλύτερο διάστημα ήταν πίσω στο σκορ. Πλέον η ΤΣΣΚΑ βελτίωσε το ρεκόρ της στο 5-4, ενώ η Μακάμπι γνώρισε την τρίτη της ήττα στην Ευρωλίγκα.

Πολύ κλειστό αλλά και ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες μετά την συμπλήρωση του πεντάλεπτου είχαν σκοράρει μαζί 13 πόντους με την Μακάμπι να έχει βραχεία κεφαλή (6-7). Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε, με την Μακάμπι να καταφέρνει δύο φορές να προηγηθεί με πέντε πόντους. Ο Γκριγκόνις με το πρώτο του τρίποντο με την ΤΣΣΚΑ κατάφερε να μειώσει στο 17-19 του δεκαλέπτου.

H ΤΣΣΚΑ κατάφερε να περάσει εκ νέου μπροστά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τον Φαρίντ (21-19), ενώ λίγο αργότερα ο Σβεντ της έδωσε αέρα δύο κατοχών για πρώτη φορά στο παιχνίδι (32-28). Η Μακάμπι απάντησε με συνεχόμενους πόντους του Ζίζιτς και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (33-33). Το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά μέχρι την ανάπαυλα (39-38).

To ντέρμπι συνεχίστηκε στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Κάμία από τις δύο δεν κατάφερε να πάει το παιχνίδι πάνω από την μια κατοχή για πέντε λεπτά. Η Μακάμπι το κατάφερε με βολές του Νάναλι (47-52), με την ΤΣΣΚΑ να απαντάει με σερί 4-0 για το  51-52. Η Μακάμπι κατάφερε να διατηρήσει βραχεία κεφαλή στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (58-59).

H ΤΣΣΚΑ με συνεχόμενα τρίποντα των Κλάιμπερν και Γκριγκόνις πήρε τα ηνία στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (64-61). Το σκορ έμεινε ίδιο για περίπου δυόμισι λεπτά, με την Μακάμπι να μειώνει με κάρφωμα του Έβανς (64-63). Η ΤΣΣΚΑ πήρε την μεγαλύτερη της διαφορά στο παιχνίδι (5 πόντοι) με συνεχόμενα τρίποντα του Λούντμπεργκ (70-65), με τον Ουίλμπεκιν να μειώνει με βολές (70-68).

Τα επόμενα λεπτά εξελίχθηκαν σε μια προσωπική μονομαχία του Ουίλμπεκιν με τον Λούντμπεργκ. Οι δύο παίκτες πετύχαιναν εκατέρωθεν καλάθια (74-72). Ο Ντέρικ Ουίλιαμς έχασε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα 17.6” πριν το τέλος, ο Ουίλιαμς αστόχησε από κοντά με την ΤΣΣΚΑ να φτάνει στην νίκη με το τελικό 74-73.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 39-38, 58-59, 74-73