overfm.gr | ΣΠΟΡ | Τσιτσιπάς – Ντιμιτρόφ 2-0 – Άνετη νίκη στον πρώτο γύρο του Vienna Cup

Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε 2-0 σετ του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Erste Bank Open.

Αν και δυσκολεύτηκε αρκετά στο τέλος ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να νικήσει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 7-6 (6), 6-4 και να προκριθεί στους «16» του Erste Bank Open.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έσβησε τρία σετ πόιντ στο tie break και με πέντε σερί πόντους πήρε το πρώτο σετ. Με αυτοπεποίθηση και ένα μπρέικ στο δεύτερο σετ ο Νο. 3 τενίστας στον κόσμο ξεπέρασε το εμπόδιο του Βούλγαρου.

Έτσι πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο, εκεί όπου θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ζευγαριού, Ντούσαν Λάγιοβιτς – Φράνσις Τιαφό.

Το παιχνίδι:

Ο Ντιμιτρόφ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το νωθρό ξεκίνημα του Στέφανου Τσιτσιπά. Συγκεκριμένα, ο Βούλγαρος πίεσε το σερβίς και δυσκόλεψε τον Στέφανο στις επιστροφές. Από την άλλη ο Έλληνας τενίστας υπέπεσε σε πολλά αβίαστα λάθη, καθώς παγιδεύτηκε από την αγωνιστική ετοιμότητα του Ντιμιτρόφ στην άμυνα. Βέβαια σταδιακά βελτιώθηκε και κατάφερε να φέρει το σετ σε 6-6. Ο Ντιμιτρόφ παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος και πιο αποφασιστικός στο τάι μπρέικ. Ο Βούλγαρος τενίστας προηγήθηκε 4-1, ωστόσο ο Στέφανος πήρε τα πάνω του και ολοκλήρωσε την ανατροπή. Μάλιστα, έσωσε τρία σετ πόιντ για να καταφέρει να κάνει το 1-0.

Ο Στέφανος όντας ψυχολογικά καλά μετά την ανατροπή του πρώτου σετ, πήρε το πάνω χέρι στην αρχή του δεύτερου. Δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στα γκέιμ, παρά την μεγάλη προσπαθεί του Ντιμιτρόφ να κάνει την ανατροπή. Ήταν πολύ καλύτερος στα σερβίς και στα χτυπήματά του. Οι winner αυξήθηκαν κατά πολύ για τον Έλληνα πρωταθλητή και το ματς κατέληξε στα δικά του χέρια.