overfm.gr | ΣΠΟΡ | Τσιτσιπάς – Κόλαρ 3-1: Το πάλεψε και πέρασε στον 3ο γύρο του Ρολάν Γκαρός

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς το πάλεψε και κέρδισε τον Ζντέκ Κόλαρ και πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι χρειάστηκε 4 ώρες και 6 λεπά για να πάρει την νίκη.  Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με 3-1 σετ του Κόλαρ και πήρε την πρόκριση στον τρίτο γύρο του Ρολάν Γκαρός.

Ο Στέφανος βρέθηκε να χάνει με 6-2 στο τάι μπρέικ του τέταρτου σετ. Ο Έλληνας τενίστας αντέδρασε και γύρισε τούμπα το σετ και με 9-7 έκανε το 3-1 και μαζί την νίκη. Στην επόμενη φάση ο Στέφανος θα αντιμετωπίσει τον Σουηδό Μίκαελ Ιμερ.

Το δυνατό ξεκίνημα του Τσιτσιπά

Ο Στέφανος ξεκίνησε δυνατά και μόλις στο 4ο γκέιμ έκανε μπρέικ και προγήθηκε με 3-1 στο πρώτο σετ. Λίγο μετά έκανε το 5-2, ενώ στην συνέχεια έκανε το 6-3 και μαζί το πρώτο βήμα για την νίκη.

Στο δεύτερο σετ ο αντίπαλος του έπαιξε καλύτερα. Μάλιστα ο Τσέχος έκανε το 3-1 στο 4ο σετ. Ο Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης απάντησε στο 7ο γκέιμ στο οποίο έκανε το 4-3 και στην συνέχεια ισοφάρισε σε 4-4. Το σετ πήγε στο τάι μπρέικ όπου μετά από πολύ μεγάλη μάχη ο Τσιτσιπάς έκανε το 2-0.

Η απάντηση του Κόλαρ

Στο 4ο γκέιμ ο Στέφανος είχε μπρέικ πόιντ, όμως το σπατάλησε και έτσι έδωσε την ευκαιρία στον Τσέχο να ισοφαρίσει σε 2-2. Οι δυο αντίπαλοι συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ χωρίς κάποιος να καταφέρει να σπάσει το σερβίς του άλλου. Όπως ήταν λογικό είχαμε άλλο ένα τάι μπρέικ. Εκεί ο αντίπαλος του Στέφανου προηγήθηκε με 4-1 και λίγο αργότερα έφτασε στο 7-3 και πήρε το σετ (2-1).

Βγήκε νικητής από το θρίλερ ο Στέφανος

Στο τέταρτο σετ ο Στέφανος έκανε το πρώτο μπρέικ στο 5ο γκέιμ και έκανε το 3-2. Δύστυχος δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το μπρέικ του και ο Τσέχος απάντησε στο 6ο γκέιμ και ισοφάρισε σε 3-3. Για άλλη μια φορά οι δύο τενίστες πήγαν χέρι χέρι και το σετ οδηγήθηκε σε ένα ακόμα τάι μπρέικ. Ο Κόλαρ έκανε το 6-2 χωρίς όμως να καταφέρνει να κλείσει το σετ. Ο Στέφανος το εκμεταλλεύτηκε  με τέσσερις πόντους ισοφάρισε σε 6-6 και με άλλον ένα μπήκε μπροστά στο σκορ με 7-6. Ο Τσέχος κατάφερε να σβήσει το πρώτο ματς πόιντ. Ο Κόλαρ όμως δεν κατάφερε να σβήσει και το επόμενο και μοιραία το σκορ πήγε στο 8-7. Ο Στέφανος με 9-7 πήρε το σετ και με 3-1 πήρε τελικά και την νίκη μαζί με την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook. στο Twitter. στο Instagram. στο Youtube. στο TikTok.