overfm.gr | ΣΠΟΡ | Τσιτσιπάς – Εύκολα στους «32» του Indian Wells

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε με άνεση το «εμπόδιο» του Πέδρο Μαρτίνεθ (2-0 σετ, 6-2, 6-4) και προκρίθηκε στους «32» του Indian Wells

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε τα ξημερώματα 2-0 σετ του Ισπανού Πέδρο Μαρτίνεθ για τον δεύτερο γύρο του Indian Wells. Έπειτα από αυτή τη νίκη, Ο Έλληνας τενίστας προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον 3ο γύρο του τουρνουά.

Το νούμερο 3 της παγκόσμιας κατάταξης χρειάστηκε μόλις μία ώρα και τριάντα τέσσερα λεπτά για να αποκλείσει τον Ισπανό. Η νίκη ήρθε εύκολα και ο Τσιτσιπάς με 6-2 και 6-4 πέρασε στους «32», όπου θα αντιμετωπίσει την Τρίτη τον Ιταλό, Φάμπιο Φονίνι.

Ήταν μόλις η δεύτερη νίκη του Στέφανου σε τρείς συμμετοχές στο τουρνουά.

Υπεροχή στο πρώτο σετ

Ο 23χρονος Έλληνας, ξεκίνησε εντυπωσιακά το αγώνα και έκανε μπρέικ στο πρώτο σερβις του αντίπαλου του για το 2-0. Στη συνέχεια κράτησε το δικό του σερβίς και «έφτασε» στο 3-0. Μετά το 5-2 στα γκειμς ο Τσιτσιπάς έκανε το δεύτερο μπρέικ στο ματς και πήρε το πρώτο σετ με 6-2.

Ανατροπή και νίκη

Ωστόσο το επόμενο σετ άρχισε με τον Ισπανό να «σπάει» το σερβις του Στέφανου! Ο τενίστας από τη Βαλένθια «έφερε» το σκορ στο 3-1. Εκεί ο Στέφανος, αφού πρώτε μείωσε σε 3-2, στη συνέχει πραγματοποίησε το τρίτο του μπρέικ στο ματς και ισοφάρισε 3-3.

Όταν ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 5-4 τότε έκανε ακόμα ένα μπρέικ για να «κλείσει» το σετ στο 6-4 και το τελικό σκορ στο 2-0. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε 22 winners και 11 αβίαστα λάθη και ο αντίπαλος του έχει 18 και 21.

Οι άσοι είναι 7-0 για τον Έλληνα που έχει και 4/9 μπρέικ πόιντ έναντι 1/2.

Επόμενο «εμπόδιο» στην πορεία του Τσιτσιπά θα είναι το νούμερο τριάντα στον κόσμο, Φάμπιο Φονίνι.