overfm.gr | Τένις | Τσιτσιπάς – Αλιασίμ 2-0: Απίθανος Στέφανος, δεν έχει αντίπαλο στο χώμα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι ασυναγώνιστος στο χώμα.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι ασυναγώνιστος στο χώμα. Ο Έλληνας τενίστας έδωσε συνέχεια στις τρομερές εμφανίσεις του, διαλύοντας και τον Αλιασίμ με 2-0 σετ (6-3, 6-3) για τα προημιτελικά της Βαρκελώνης.

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε με συνοπτικές διαδικασίες το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα συναντήσει τον ταλαντούχο Σίνερ, έναν επικίνδυνο νέο τενίστα, ο οποίος νίκησε εύκολα τον φορμαρισμένο Ρούμπελ στα προημιτελικά.

O Στέφανος Τσιτσιπάς είναι αήττητος φέτος στη χωμάτινη επιφάνεια, όντας σε τρομερή κατάσταση. Μετά το Μόντε Κάρλο, ο Έλληνας πρωταθλητής έχει βάλει σαν στόχο να κατακτήσει τον τίτλο και στη Βαρκελώνη, ενώ ο μεγάλος του στόχος είναι το Roland Garros.

Όσον αφορά το παιχνίδι με τον Καναδό Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο του. Προστάτεψε με μεγάλη άνεση το σερβίς του, έκανε τα μπρέικ που ήθελε κι έφτασε άνετα σε ακόμα μία νίκη. Να σημειωθεί ότι ο Τσιτσιπάς δεν έχει χάσει ακόμα ούτε σετ στο χώμα.

Σε έναν ακόμα αγώνα από την αρχή ο Στέφανος μπήκε δυνατά. Δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Αλιασίμ. Με τον Έλληνα πρωταθλητή να χρειάζεται μόλις μία ώρα και 23 λεπτά για να φτάσει στην νίκη-πρόκριση με 2-0 σετ. Κατακτώντας τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο με 6-3 στα γκέιμ.

Είναι γεγονός πώς με αυτή τη νίκη ο Τσιτσιπάς έφτασε τις οκτώ συνεχόμενες. Μετά το Μόντε Κάρλο, συνεχίζεται το ίδιο δυναμικά και στη Βαρκελώνη. Έχοντας φτάσει το ρεκόρ του, σε 25 νίκες και 5 ήττες, τη φετινή σεζόν. Δείγμα πώς είναι σε εξαιρετική κατάσταση, είναι σε ανοδική πορεία και έτοιμος για να κάνει την υπέρβασή του, να φτάσει σε έναν τίτλο σε ένα μεγάλο Grand Slam.