overfm.gr | Euro 2021 | Τσεχία-Αγγλία 0-1: Πρωτιά στον όμιλο για τους Άγγλους

Μετά την επικράτηση με 1-0 απέναντι στην Τσεχία, η Αγγλία τερμάτισε με 7 βαθμούς στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου και θα παραμείνει στο Λονδίνο, για να αντιμετωπίσει τον αντίπαλο της στην φάση των «16». Έψαξαν την ισοφάριση οι Τσέχοι, αλλά δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους και ολοκλήρωσαν με 4 βαθμούς, στην 3η θέση.

Μόνο ένα ημίχρονο απέναντι στην Τσεχία, ήταν αρκετό για να πάρει την πρωτιά του ομίλου και την πρόκριση με 1-0 η Αγγλία, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να κάνει κάποια αξιοσημείωτη φάση. Οι Τσέχοι ολοκλήρωσαν την φάση των ομίλων με 4 βαθμούς στην 3η θέση και περιμένουν να μάθουν ποιος θα είναι ο επόμενος αντίπαλος τους.

Ο Αγώνας

Η Αγγλία από τα πρώτα κιόλας λεπτά, ήταν αυτή που ήθελε να πάρει την νίκη που θα την έβγαζε από την διαδικασία να απομακρυνθεί από το Λονδίνο, ολοκληρώνοντας την φάση των ομίλων στην πρώτη θέση. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ είχε την πρώτη ευκαιρία με τον Ραχίμ Στέρλινγκ, να τσιμπάει την μπάλα θέλοντας να κρεμάσει τον Βάτσλικ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα, η Αγγλία κατάφερε να βρει με τον Στέρλινγκ τον τρόπο να σκοράρει. Εκεί που ο Χάρι Κέιν κατέβασε την μπάλα με πλάτη στο τέρμα των Τσέχων, πέρασε την πάσα στον Γκρίλις και αυτός έβγαλε την σέντρα, για να έρθει ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι με κεφαλιά και να κάνει το 1-0, μετά το δοκάρι που είχε στο 2ο λεπτό.

Ο Χάρι Κέιν, ήταν αυτός που έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 στο 26′, με τον Τσέχο γκολκίπερ να του λέει όχι και στην συνέχεια της φάσης, η αμυντική των Τσέχων, έδιωξε σε κόρνερ.

Από το 30ο λεπτό και μετά, οι ομάδα του Σιλχάβι άρχισε να βρίσκει τα πατήματα της μέσα στο γήπεδο, με την πρώτη σπουδαία ευκαιρία για αυτούς στον αγώνα, να έρχεται στο 28′, όταν μετά την πίεση που άσκησαν οι Τσέχοι, ο Χόλες έκανε ένα φοβερό σουτ και ο Πίκφορντ του είπε ένα εντυπωσιακό 1-1.

Λίγα λεπτά αργότερα, ήρθε η φάση του Σούτσεκ να παίρνει την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν και τόσο καλό, καθώς από την μια η Αγγλία μπήκε για να κρατήσει το 1-0 και από την άλλη, η Τσεχία ναι μεν έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν ήθελε και να δεχτεί άλλο γκολ. Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου, δεν είχαν σχεδόν καμία φάση αξιοσημείωτη.
Έπρεπε να φτάσουμε στην 83′ για να δούμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, η οποία ήταν για τους Τσέχους με τον Πίκφορντ να διώχνει λανθασμένα την μπάλα από την περιοχή του, ο Πέκαχαρτ να παίρνει ένα σουτ που κατέληξε άουτ.
 Τελευταία αξιοσημείωτη φάση του αγώνα στο 86ο λεπτό όταν ο Χέντερσον στην επανεμφάνισή του μετά από 3 μήνες βρήκε δίχτυα, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε για οφσάιντ με το 1-0 να παραμένει ως το φινάλε.

Τσεχία (Γιάροσλαβ Σίλχαβι): Βάτσλικ, Τσελούστκα, Κάλας, Μπορίλ, Κουφάλ, Χόλες (84′ Βίντρα), Σούτσεκ, Γιάνκτο (46′ Σέβτσικ), Μάζοπουστ (64′ Χλόζεκ), Νταρίντα (64′ Κραλ), Σικ (75′ Πέκχαρτ)

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφoρντ, Μαγκουάιρ, Στόουνς (79′ Μινγκς), Γουόκερ, Σο, Ράιζ (46′ Χέντερσον), Φίλιπς, Στέρλινγκ (67′ Ράσφορντ), Γκρίλις (67′ Μπέλιγχαμ), Σάκα (84′ Σάντσο), Κέιν.