overfm.gr | Premier League | Τσέλσι – Λίβερπουλ 2-2 – Έμειναν στο «Χ» και στο Μάντσεστερ χαμογελούν

Τσέλσι και Λίβερπουλ έμειναν ισόπαλες 2-2 στο Στάμφορντ Μπριτζ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier League και η Μάντσεστερ Σίτι έχει κάθε λόγο να χαμογελά

Μία απολαυστική αναμέτρηση διαδραματίστηκε στο Λονδίνο και συγκεκριμένα στο Στάμφορντ Μπριτζ. Τσέλσι και Λίβερπουλ έμειναν ισόπαλες 2-2, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, σε ένα ματς που καθήλωσε όσους το είδαν. Έτσι, όλοι στη Μάντσεστερ Σίτι έχουν κάθε λόγο να είναι χαρούμενοι. Βρίσκονται στη πρώτη θέση και βλέπουν τους κύριους ανταγωνιστές τους να μένουν ισόπαλοι.

Η εικόνα της αναμέτρησης:

Το δυναμικό ξεκίνημα της Λίβερπουλ και η απότομη προσγειώση στο 45΄

Το ματς είχε από την αρχή ένα φρενήρη ρυθμό. Η Λίβερπουλ λίγο έλλειψε να ανοίξε το σκορ στο 6ο λεπτό του αγώνα με τον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος άσος προσπάθησε να νικήσει τον Μεντί, ο οποίος δεν του επέτρεψε να ανοίξει το σκορ. Λίγο αργότερα και από την άλλη πλευρά ο Κέλεχερ μιμήθηκε τον Σενεγαλέζο τερματοφύλακα, βγάζοντας τετ-α-τετ του Πούλισικ. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το γκολ για τους «ρεντς». Ο Μανέ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσαλόμπα, μπήκε στη περιοχή της Τσέλσι, πέρασε τον Μεντί και έκανε το 1-0. Από εκείνη τη στιγμή και για ένα 15λεπτο η ομάδα του Κλοπ, ο οποίος ήταν απόντας από το ματς λόγω κορονοϊού, πήρε τα ηνία του αγώνα και κυριάρχησε στο γήπεδο. Μία κυριαρχία που τη μετουσίωσε σε γκολ. Ο Σαλάχ έλαβε μία ωραία πάσα από τον Αλεξάντερ-Άρνολντ, «άδειασε» τον Μάρκος Αλόνσο και έκανε το 2-0.

Όλα πήγαιναν όπως ήθελε η Λίβερπουλ που είχε τον έλεγχο, ωστόσο έπαιζε με ψηλά την αμυντική της γραμμή. Κι αυτό το «πλήρωσε». Αρχικά, ο Κέλεχερ έδιωξε με τις γροθιές το διαγώνιο φάουλ από διαγώνια θέση που εκτέλεσε ο Μάουντ, το ριμπάουντ κατέληξε στο Κόβασιτς, ο οποίος με απίθανο βολέ έξω από τη περιοχή εκτέλεσε τον Κέλεχερ για το 2-1. Όμως, οι «Λονδρέζοι» δεν έμειναν εκεί. Τέσσερα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 45+1 βρήκαν και το γκολ της ισοαφάρισης. Ο Καντέ έπιασε στον… ύπνο την άμυνα της ομάδας του Κλοπ, σέρβιρε στον Πούλισικ, ο οποίος με ωραίο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα. Μάλιστα στην επόμενη κιόλας φάση, η Τσέλσι παραλίγο να κάνει την ανατροπή. Αυτό φυσικά δεν έγινε, αφού η κεφαλιά του Μάουντ πέρασε δίπλα από το δοκάρι και κατέληξε άουτ. Έτσι, ήρθε και η ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Εξίσου δυνατό ημίχρονο και ο Μεντί που τη« χάλασε» στη Λίβερπουλ

Οι δύο ομάδες μπήκαν εξίσου δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Δυνατές μονομαχίες και γρήγορο ρυθμό είχε το πρώτο τέταρτο του δεύτερου μέρους της αναμέτρησης, στο οποίο η Λίβερπουλ είχε πολλές καλές στιγμές για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Εμπόδιο σε αυτό στάθηκε ο Μεντί. Ο Σενεγαλέζος τερματοφύλακας απέκρουσε τα σουτ των Σαλάχ και Μανέ στο 57ο λεπτό και 58ο αντίστοιχα. Έτσι, έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του για την αντεπίθεση. Αυτή έγινε, ωστόσο ήταν η ώρα του Κέλεχερ να πρωταγωνιστήσει. Ο Ιρλανδός τερματοφύλακας αρνήθηκε να δεχθεί γκολ από τους παίκτες της Τσέλσι σε τρεις διαδορετικές περιστάσεις. Αρχικά, στο 62′ και το σουτ του Πούλισιτς και στη συνέχεια σταμάτησε τα τελειώματα των Μάουντ και Αλόνσο. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η κούραση γινόταν και πιο εμφανής. Ο Τσιμίκας, ο οποίος έβαλε όλο το 80λεπτο προσπάθησε να φτιάξει κάπιο γκολ για τους συμπαίκτες του, όμως τελικά αυτό δεν έγινε ποτέ. Οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες, μοιράστηκαν από έναν βαθμό και η Σίτι έχει μία πολύ σημαντιή διαφορά για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τσέλσι: Μεντί, Ρούντιγκερ, Τιάγκο Σίλβα, Τσαλομπάχ (70’ Τσαλομπάχ), Αθπιλικουέτα, Μάρκος Αλόνσο, Καντέ, Κόβατσιτς, Μάουντ, Πούλισικ, Χάβερτς (79’ Χάντσον-Οντόι).

Λίβερπουλ: Κέλεχερ, Αλεξάντερ-Αρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Μίλνερ (69’ Ναμπί Κεϊτά), Μανέ (90’ Κέρτις Τζόουνς), Σαλάχ, Ντιόγκο Ζότα (69’ Οξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν).