overfm.gr | Premier League | Τσέλσι-Γουέστ Χαμ 1-0 – Τρίποντο τριάδας με λυτρωτή τον Πούλισιτς

Ο Κριστιάν Πούλισιτς έβγαλε τα κάστανα από την φωτιά γλιτώνοντας την Τσέλσι από βεβαιους μπελάδες επικρατώντας 1-0 της Γουέστ Χαμ.

Την Τσέλσι από βέβαιους μπελάδες γλίτωσε ο Κριστιάν Πούλσιτς ο οποίος με γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε το τρίποντο στους «Μπλε» κόντρα στην Γουέστ Χαμ. Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λίγκ.

Οι μπλε ήταν κυρίαρχη σε ολόκληρο το παιχνίδι, πιέζοντας συνεχώς για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδιωχνε το άγχος. Αυτό δεν ερχόταν και ο χρόνος όλο και λιγόστευε για την ομάδα του Τόμας Τούχελ. Οι Λονδρέζοι κέρδισαν πέναλτι στο 87′, όμως ο Ζορζίνιο δεν μπόρεσε να σκοράρει. Τρία λεπτά αργότερα όμως, στο 90′, ο Κρίστιαν Πούλισικ βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και με γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τιάγκο Σίλβα, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Τσαλομπά, Ζορζίνιο, Καντέ, Λόφτους Τσικ (76’ Ζιγές), Μάουντ, Χάβερτς (76’ Λουκάκου), Βέρνερ (76’ Πούλισικ)

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Ντόουσον, Κρέσγουελ, Μαζουακού, Τσουφάλ, Τζόνσον, Νόουμπλ (62’ Ράις), Γιαρμολένκο (73’ Μπόουεν), Σούτσεκ, Φορνάλς, Μπενραχμά (78 Λαντσίνι)