overfm.gr | Champions League | Τσέλσι – Γιουβέντους 4-0: Σαν σε Λονδρέζικο περίπατο οι «Μπλε» [vds]

Με την ομάδα του Τούχελ να εξασφαλίζει την πρωτιά στον Όμιλο και να «ταπεινώνει» τη Γιουβέντους

Στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του Η’ Ομίλου, του Champions League στο Λονδίνο, η Τσέλσι ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πέτυχε μια νίκη δια… περιπάτου με 4-0, που της έδωσε και την πρωτιά στον Όμιλο, υποχρεώνοντας τη Γιουβέντους, στην πιο βαριά εκτός έδρας ήττα στην ιστορία της.  Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι “Μπλε” δημιούργησαν ευκαιρίες και προηγήθηκαν με τον Τσαλόμπα.

Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Τσαλόμπα. Ο Ζιγιές στο 25′ εκτέλεσε το κόρνερ και ο νεαρός αμυντικός είδε την μπάλα να του στρώνεται και με ένα δυνατό βολέ την έστειλε στα δίχτυα. Μετά την αντικατάσταση του Καντέ, ο οποίος δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού, η Γιουβέντους έδειξε να πατά καλύτερα. Στο 27΄θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει, σε προσπάθεια του Μοράτα, αλλά ο Τιάγκο Σίλβα επενέβη σωτήρια.

Το 1-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου με τη “γηραιά Κυρία” να παραμένει πρώτη στον όμιλο. Είχε νικήσει με 1-0 στο Τόρινο, όσο και το σκορ του ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες έχουν διαφορά τερμάτων έξι γκολ, με τη Γιουβέντους να έχει καλύτερη επίθεση στον όμιλο (9-3) και την Τσέλσι να έχει σημειώσει επτά (7-1).

Στην επανάληψη όμως οι Άγγλοι πέτυχαν γρήγορα και δεύτερο γκολ. Στο 56′ με τον Τζέιμς, μετά από σέντρα του Τσίγλουελ από τα αριστερά, έκανε ένα υπέροχο κοντρόλ και με ένα δυνατό σουτ  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, στο 58΄οι “Μπλε” πέτυχαν και άλλο γκολ με ωραία εναλλαγή της μπάλας μέσα στην περιοχή της Γιουβέντους, ο Λόφτους Τσικ έδωσε την ασίστ στον Οντόι και αυτός με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Στσέζνι για το 3-0. Το…κερασάκι στην τούρτα της πρωτιάς, έβαλε ο Τίμο Βέρνερ με γκολ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Τσαλόμπα, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ (38΄Λόφτους Τσικ), Ζορζίνιο, Τσίλγουελ (72’Αθπιλικουέτα), Ζιγές, Χάντσον – Οντόι (76′ Μάουντ), Πούλισιτς (72′ Βέρνερ)

Γιουβέντους (Άλέγκρι): Σέζνι, Κουαδράδο (81′ Βίντερ), Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Σάντρο, Ραμπιό, Λοκατέλι (68′ Αρτούρ), Μπεντανκούρ (60′ Ντιμπάλα), ΜακΚένι, Κιέζα (80’Κουλουσέβσκι), Μοράτα (68′ Μόις Κιν)

Η βαθμολογία του Ομίλου σε 5 αγώνες: Τσέλσι 12, Γιουβέντους 12, Ζενίτ 4, Μάλμε 1.