overfm.gr | Πόλο | Τρομερός Ολυμπιακός έριξε στο καναβάτσο την δις πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο ο Ολυμπιακός ο οποίος ταπείνωσε την Προ Ρέκο με 9-7 στο Παπαστράτειο.

Εκπληκτικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο. Η ομάδα του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς κατάφερε να ρίξει στο καναβάτσο την back to back πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο κερδίζοντας την στο Παπαστράτειο με 9-7 ξεκινόντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση. Bάμος και Φιλίποβιτς αλλά και Μπιγιατς οι κορυφαίοι των «ερυθρολεύκων».

Στο πρώτο οκτάλεπτο οι άμυνες κυριάρχησαν με τους Βάμος και Μπίγιατς να σώζουν γκολ των φιλοξενουμένων. Ο πρώτος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους οι οποίοι στην συνέχεια εμειναν τρεις φορές με την μπάλα στα χέρια.

Το δοκάρι του Φουντούλη και η εντυπωσιακή επέμβαση του Μπίγιατς στον παίκτη παραπάνω των Ιταλών «άνοιξαν» δυναμικά το δεύτερο οκτάλεπτο, όμως ο Ζάλανγκι βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει σε 1-1 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Βάμος έχασε πέναλτι , ο Γκίλας είχε δοκάρι όμως το 2-1 ήρθε από τον Φιλίποβιτς με δυνατο σουτ και με τον Μπίγιατς να συνεχίζει να πραγματοποιεί εκπληκτικές αποκρούσεις το πρώτο ημίχρονο έληξε με 2-1 υπέρ των «Πειραιωτών».

Ο Κανέλα ισοφάρισε για τους Ιταλούς σε 2-2 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και ο Ζαλάνγκι τους έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα με 2-3. Όμως λιγα λεπτα αργότερα ο Φουντούλης με σουτ ισοφάρισε σε 3-3 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε πανέμορφα τη μπάλα στον παίκτη παραπάνω και ο Φιλίποβιτς ξανά στον παίκτη παραπάνω έβαλε την ελληνική ομάδα σε θέση οδηγού (4-3) στο τέταρτο οκτάλεπτο. Ο Μουρίκης πήρε την πάσα σε μια τρομερά γρήγορη επίθεση και έδωσε αέρα +2 στους Πειραιώτες (5-3)! Ο Γιάνκερ μείωσε σε 5-4 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι με τον Μπόυσλιε να απαντάει άμεσα και να κάνει το 6-4. Ο Ζαλάκγι μείωσε σε 6-5 με τον Παπαναστασίου να κανει το 7-5. Ο Ζαλάνγκι μειωσε σε 7-6 και ο Φιλίποβιτς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 8-6.  ο Γκράτα όμως απάντησε στον παίκτη παραπάνω (8-7). Οι Πειραιώτες έβγαλαν τεράστια άμυνα 35” πριν το φινάλε και ο Παπαναστασίου σφράγισε τη νίκη (9-7)!

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 1-1, 1-2, 6-4

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 1, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 3, Κολόμβος, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς.

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο, Ζάλανκι 4, Φιλιόλι, Γιάνκερ 1, Φοντέλι, Πρεστσούτι, Κανέλα 1, Γκράτα 1, Βελότο, Αϊκάρντι, Χάλοκ, Νέγκρι.