overfm.gr | Super League 1 | Τρομερός Αστέρας Τρίπολης κέρδισε και τον ΠΑΣ Γιάννινα

Δεν χάνει στα φιλικά ο Αστέρας Τρίπολης. Έκανε το 5/5, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο. Αυτή τη φορά «θύμα» του ήταν ο ΠΑΣ.

Την πέμπτη νίκη του σε ισάριθμα φιλικά προετοιμασίας σημείωσε ο Αστέρας Τρίπολης. Μετά τους Ιωνικό (4-0), Απόλλωνα Σμύρνης (4-0), Ατρόμητο (4-1) και Βόλο (1-0), συνέχισε το σερί. Νίκησε το απόγευμα του Σαββάτου τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Θ. Κολοκοτρώνης» με 1-0, έχοντας παράλληλα και τρία δοκάρια.

Στο 36΄ ο Αστέρας άνοιξε το σκορ. Από σέντρα του Γκαρθία ο Βαλιέντε σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και «νίκησε» την άμυνα του ΠΑΣ, κάνοντας το 1-0.

Στο β΄ μέρος ο Αστέρας συνέχισε να είναι πολύ πιο επιθετικός, χάνοντας άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες. Συγκεκριμένα, στο 64΄ η ομάδα της Αρκαδίας είχε νέο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Κρέσπι. Στο 83′ ήταν η σειρά του Σίτο να… σημαδέψει το (οριζόντιο) δοκάρι σε σέντρα-σουτ προς την εστία του ΠΑΣ. Η ομάδα των Ιωαννίνων είχε την καλύτερη στιγμή της στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Το σουτ του Μορέιρα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τσιφτσής.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (71’ Τσιφτσής), Γκαρθία (71’ Καρμόνα), Βαλβέρδε (71’ Αντζουλάς), Καστάνιο (71’ Χριστόπουλος), Αλβάρεζ (71’ Τασουλής), Βαλιέντε (46’ Κανελλόπουλος, 71’ Σάντα Φε), Μουνάφο (71’ Ιγκλέσιας), Κρέσπι (71 Αλί Μπαμπά), Ριέρα (71’ Καπίγια), Λέο Τιλίκα (46’ Σίτο), Μπαράλες (71’ Μπενίτο).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίνγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Σιόντης, Καραχάλιος, Γκαρντάφσκι, Σνέιντερ, Περέα, Κόντε. Στο β΄ μέρος αγωνίστηκαν και οι Τριάδης, Μορέιρα, Καραχάλιος, Σγουρής, Λιάσος.