overfm.gr | Premier League | Τρομερό ντέρμπι και ισοπαλία λόγω…χιλιοστών στο «Γκούντισον Παρκ»!

«Στοπ» της Έβερτον στη Λίβερπουλ. Οι «reds» προηγήθηκαν δυο φορές κόντρα στα «ζαχαρωτά», αλλά δέχθηκαν ισάριθμες απαντήσεις και απώλεσαν ακόμη δύο βαθμούς. Ακυρώθηκε γκολ του Χέντερσον στο 92’ με VAR.

Με το γκολ του Χέντερσον στις καθυστερήσεις να μη μετράει λόγω οφσάιντ που εντόπισε για χιλιοστά ο VAR στον Μανέ στη δημιουργία της φάσης, Λίβερπουλ και Έβερτον τελείωσαν το τρομερό ντέρμπι στο «Γκούντισον Παρκ» με το ισόπαλο 2-2! Παρέμεινε αήττητη η Έβερτον!

Τα 100 γκολ με την κόκκινη φανέλα έφτασε ο Σαλάχ. Τυχερός που δεν αποβλήθηκε ο Πίκφορντ από το πρώτο 10λεπτο, ο Κάλβερτ – Λιούιν έφτασε στα 10 γκολ για φέτος, κόκκινη στον Ριτσάρλισον στο 87′ για πολύ επικίνδυνο χτύπημα στον Τιάγκο!

Ο Σαντιό Μανέ προσβλήθηκε από τον κορονοϊό, απομονώθηκε, έχασε προπονήσεις, όμως, δεν έχασε την επαφή του με το σκοράρισμα και από το 3ο λεπτό του μεγάλου ντέρμπι το έδειξε! Από χαμηλό γέμισμα του Ρόμπερτσον από αριστερά, ο Σενεγαλέζος σούταρε δυνατά για να νικήσει τον Πίκφορντ και να κάνει το 1-0!

Ο Άγγλος πορτιέρε των «ζαχαρωτών» πέρα από το γκολ που δέχθηκε, θα μπορούσε να έχει αποβληθεί όταν λίγο αργότερα, τραυμάτισε τον Φαν Ντάικ και τον οδήγησε στην αναγκαστική αλλαγή, αλλά δεν τιμωρήθηκε γιατί στη φάση υπήρχε οφσάιντ στον Ολλανδό.

Η Λίβερπουλ έδειχνε να ελέγχει το πρώτο κομμάτι του ντέρμπι, μέχρι η Έβερτον να ισοφαρίσει και να πάρει τα πάνω της. Στο 19′ λεπτό της αναμέτρησης , ο Μάικλ Κιν με κεφαλιά την οποία δεν κατάφερε να σταματήσει ο Άντριαν, έγινε το 1-1 για την ομάδα του Αντσελότι.

Η Λίβερπουλ έδειξε ξανά να παίρνει τις πρωτοβουλίες με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Η μεγαλύτερη φάση ήρθε στο 60′ λεπτό, όταν ο Ριτσάρλισον με κεφαλιά – ψαράκι πέτυχε το δοκάρι του Άντριαν, με την Έβερτον ναι μεν να μην αφήνει το παιχνίδι τελείως στους «κόκκινους», αλλά να προωθείται πολύ προσεκτικά κατά διαστήματα.

Ο Χάμες έκανε ακόμα μια θετική εμφάνιση, άλλωστε είχε την ασίστ στο γκολ και την παραλίγο ασίστ στο δοκάρι του Ριτσάρλισον, ενώ βρισκόταν σε πολλά σημεία του αγωνιστικού χώρου. Στο 72ο λεπτό ο Μοχάμεντ Σαλάχ με αριστερό σουτ δίχως δεύτερη σκέψη έκανε το 2-1 για τη Λίβερπουλ.

Στο 77ο λεπτό και με την ομάδα του Κλοπ να έχει και την ψυχολογία υπέρ της με το προβάδισμα, ο Μάτιπ έπιασε μια κεφαλιά την οποία απέκρουσε εντυπωσιακά ο Πίκφορντ και η Έβερτον κατάφερε να βρει τα δίχτυα.

Ο “τρελαμένος” Κάλβερτ – Λιούιν, στο 81ο λεπτό πήδηξε δυνατά από τη σέντρα του Ντιν και ισοφάρισε στο τελικό 2-2 με κεφαλιά πετυχαίνοντας το 7ο γκολ του για το φετινό πρωτάθλημα.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο Ριτσάρλισον αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα καθώς χτύπησε άσχημα στο πόδι τον Τιάγκο.

Referee Michael Oliver shows a red card to Richarlison of Everton during the Premier League match against Liverpool at Goodison Park on 17 October 2020.

Στις καθυστερήσεις ήρθε η καθοριστική στιγμή…Ο Χέντερσον σκόραρε με πλασέ που δεν κατάφερε να σταματήσει ο Τζόρνταν Πίκφορντ, ωστόσο, η νέα γκάφα του Άγγλου πορτιέρε θα ξεχαστεί εύκολα διότι ο VAR εντόπισε οφσάιντ στον Μανέ που έκανε την ασίστ, με αποτέλεσμα να μην μετρήσει το γκολ και να παραμείνει μέχρι τέλους το 2-2.