overfm.gr | Serie A | Τρομερή Λάτσιο έκανε την ανατροπή και πάτησε την Ίντερ [vid]

Η Λάτσιο παρότι «βρέθηκε» πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και επικράτησε, στην έδρα της, 3-1 στο ντέρμπι κόντρα στην Ίντερ για το πρωτάθλημα

H Λάτσιο πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση κόντρα στην Ίντερ, την οποία νίκησε 3-1 στη Ρώμη για την όγδοη αγωνιστική της Serie A. Οι «Λατσιάλοι» είδαν τον Ίβαν Πέρισιτς να δίνει το προβάδισμα μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κροάτη στο δωδέκατο λεπτό.

Ο Φελίπε Άντερσον ήταν ο ποδοσφαιριστής που έκανε τη διαφορά από το σύνολο του Μαουρίσιο Σάρι. Όχι μόνο επειδή έδωσε το προβάδισμα στο 81΄ για την  ομάδα του,  αλλά για την γενικότερη επιρροή του στον παιχνίδι των γηπεδούχων.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε «απάντησε» στην Ίντερ με το ίδιο… νόμισμα, καθώς ευστόχησε στο 64΄ σε εκτέλεση πέναλτι. Εννέα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90 λεπτών ο Άντερσον σκόραρε για τη Λάτσιο. Στις καθυστερήσεις ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έπειτα από αυτή τη νίκη η Λάτσιο «πλησίασε» την τετράδα της βαθμολογίας, ενώ η Ίντερ «απομακρύνθηκε» από την κορυφή.