overfm.gr | Serie A | Τρίποντο για Έμπολι σε ματς μαγική εικόνα

Η Εμπολι επικράτησε με 2-0 της Κρεμονέζε στο «Κάρλο Καστελάνι» σε ματς που οι φιλοξενουμενοι ήταν πολύ καλύτεροι χάνοντας αρκετές ευκαιρίες.

Νίκη που την φέρνει ακόμη πιο μακριά από την επικίνδυνη ζώνη πέτυχε η Έμπολι επικρατώντας με 2-0 της Κρεμονέζε στο «Κάρλο Καστελάνι» και έπιασε την Σαλερνιτάνα στην 11η θέση με την αντίπαλο της να παραμένει στην 18η. Το αποτέλεσμα είναι μαγική εικόνα καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλύτεροι και έχασαν πολλές και μεγάλες ευκαιρίες να σκοράρουν ενώ οι γηπεδούχοι στις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησαν πέτυχαν δυο γκολ.

Η ομάδα από την Κρεμόνα μπήκε φουριόζα και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 11′ με τον Μπουοναϊούτο να βρίσκεται σε θέση βολής και να πλασάρει όμως ο Βικάριο έσωσε με τα πόδια. Διπλή μεγάλη ευκαιρία είχε και στο 36′ με τον ίδιο παίκτη αλλά και τον Οκερέκε να μην μπορούν να σκοράρουν.

Στην πρώτη τους ευκαιρία που δημιούργησαν στο ματς οι «Τοσκανοί» την μετέτρεψαν σε γκολ με τον Καμπιάγκι με πλασέ στο 46′ να νικάει τον Καρνέσκι και να κάνει το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα άγγιξε την ισοφάριση η Κρεμονέζε με τον Σερνικόλα να σουτάρει και τον Βικάριο να σώζει. Η Έμπολι είχε δοκάρι στο 81′ με σουτ έξω από την περιοχή με τον Μάριν και επτά λεπτά αργότερα ο Καμπιάγκι πλάσαρε με τον Καρνέσκι να διώχνει αλλά ο επερχόμενος Παρίζι με κεφαλιά έκανε το 2-0 και σφράγισε την νίκη στην ομάδα του. Στις καθυστερήσεις οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν τα δοκάρια με τον Ντέσερς.

ΕΜΠΟΛΙ: Βικάριο, Εμπουεΐ, Ισμαϊλί, Βαλούκιεβιτς, Παρίζι, Άκρπο (66’Φατσίνι), Γκράσι (66’Μάριν), Μπαντινέλι (77’Χέντερσον), Μπαϊράμι, Λάμερς (46’Καμπιάγκι), Σατριάνο (85’Ντε Βίντερ),

ΚΡΕΜΟΝΕΖΕ: Καρνσέκι, Αϊβού, Χέντρι, Λοκοσβίλι (78’Τσιοφάνι), Σερνίκολα, Μεϊτέ (62’Τζανιμάκια), Μπουοναϊούτο (70’Ντέσερς), Βαλέρι (70’Κουαλιάτα), Πίκελ, Ασκασιμπάρ (62’Καστανιέτι), Οκερέκε.