overfm.gr | La Liga | Τριών λεπτών υπόθεση η νίκη της Μπαρτσελόνα

Μέσα σε ένα τρίλεπτο (42′-45′) η Μπαρτσελόνα σκόραρε δις και επιβλήθηκε με 2-0 της Κάντιθ στο «Καμπ Νόου» και έφτασε τις 7 σερί νίκες.

Τις επτά συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα έφτασε η Μπαρτσελόνα που επιβλήθηκε με 2-0 της Κάντιθ στο «Καμπ΄Νόου» και διατήρησε την διαφορά των 8 βαθμών από την δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης. Η νίκη ήταν υπόθεση τριών λεπτών με τους Ρομπέρτο και Λεβαντόφσκι να σκοράρουν στο τέλος του ημιχρόνου σε αυτό το διάστημα.

Στο 4′ και στο 13′ η κεφαλιά του Γκαρσία και το σουτ του Φατί πέρασαν μόλις έξω. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ στο 19′ το οποίο ακυρώθηκε με τον Μαρτί . Στο 21’ το σουτ του Φεράν Τόρες έφυγε μόλις έξω ενώ στο 25’ ο Λεντέσμα είπε όχι σε σουτ του Ρομπέρτο και στην επαναφορά ο Φάτι αστόχησε από κοντά. Στο 41′ ο Λεβαντόφσκι πλάσαρε ξυστά άουτ ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Τόρες έκανε άνω κάτω την άμυνα της Κάντιθ και σέντραρε για τον Λεβαντόφσκι που έκανε την κεφαλιά με τον Λεντέσμα να αποκρούει και τον Ρομπέρτο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-0. Και στο 45+1 ο Λεβαντόφσκι με ωραίο συρτό σουτ έκανε το 2-0.

Ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στο 56′ σε προβολή ενώ στο 58’ ο Μαρτί πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ το οποίο επίσης ακυρώθηκα για επιθετικό φάουλ του Φάλι στον Τερ Στέγκεν με τον τελευταίο να αποκρούει την κεφαλιά του Φεδέ στο 78′. Ο Γερμανός σταμάτησε και τον Ράμος σε πλασέ με την μπάλα να βρισκει το δοκάρι στο 80′ και ο τελευταίος ενα λεπτό αργότερα αστόχησε από κοντά με κεφαλιά. Δεύτερο δοκάρι για την Κάντιθ στο 86′ σε κεφαλιά του Λοσάνο.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Κρίστενσεν, Κουντέ, Έρικ Γκαρσία, Μπαλντέ, Ντε Γιονγκ (67’ Κεσί), Γκάβι, Τόρες, Φάτι (85’ Άνχελ Αλαρκόν), Λεβαντόφσκι (74’ Ραφίνια)

ΚΑΔΙΘ: Λεντέσμα, Φάλι, Καρκελέν, Λουίς Ερνάντεθ, Άλεξ, Αρθαμένδια, Αλκαράθ (69’ Φέδε Σαν Εμετέριο), Εσκαλάντε (62’ Λοσάνο), Μαρτί (73’ Κρις Ράμος), Μπονγκοντά (62’ Σομπρίνο), Οκάμπο (62’ Αλέχο)