overfm.gr | Eurocup | Τρέντο – Προμηθέας Πάτρας 78-51: Άντεξε για δέκα λεπτά…

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες για την ομάδα της Πάτρας.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τον Προμηθέα Πάτρας στο φετινό Γιούροκαπ, καθώς δεν τα κατάφερε χάνοντας από την Τρέντο με 78-51 στην Ιταλία. Η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 3, ωστόσο στην συνέχεια υποτάχθηκε στην ιταλική επίθεση.

Αρκετά καλά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα του Μάκη Γιατρά καταφέρνοντας να προηγηθεί με βολές του Αγραβάνη λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν καταφέρνοντας να μειώσουν στους τρεις στο φινάλε του δεκαλέπτου (15-18).

Οι πατρινοί κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά το σκορ και στην δεύτερη περίοδο όπου όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 4 με συνεχόμενες βολές του Ουίλιαμς (22-18). Οι παίκτες του Προμηθέα κατάφεραν να ανακτήσουν προβάδισμα 3 πόντων (26-29) με σουτ του Αγκμπελέσε μετά από τρίποντο του Μετζανότε που είχε μειώσει στον πόντο (26-27). Οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου καταφέρνοντας να πάνε στα αποδυτήρια με υπέρ τους προβάδισμα 7 πόντων (36-29).

Η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα στο ξεκίνημα της επανάληψης μετά από τρίποντο που πέτυχαν (39-29) για να μειώσει ο Αγκμπελέσε με το τέταρτο του καλάθι στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τις λύσεις απέναντι στην ελληνική ομάδα ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά για το 55-39 του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι πατρινοί προσπάθησαν χωρίς επιτυχία να κάνουν την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφεραν γνωρίζοντας την δεύτερη τους ήττα στην διοργάνωση με το τελικό 78-51.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51