overfm.gr | Διεθνή | Τράμπζονσπορ – Καϊσέρισπορ 3-2 – Ανατροπή πρωταθλητισμού

Η Τράμπζονσπορ των Μπακασέτα-Σιώπη, παρά το γεγονός πως βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 έκανε τεράστια ανατροπή και τελικά νίκησε 3-2.

Αυτό το πρωτάθλημα δεν χάνεται για την Τράμπζονσπορ. Η  πρωτοπόρος της Super League Τουρκίας έχανε στο ημίχρονο 2-0 από την Καϊσέρισπορ. Ωστόσο οι παίκτες του συλλόγου της Τραπεζούντας δεν το έβαλαν κάτω και έκαναν την ολική ανατροπή, νικώντας 3-2.

Βασικοί σε αυτό το ματς αγωνίστηκαν οι Τάσος Μπακασέτας και Μανώλης Σιώπης. Ο πρώτος αντικαταστάθηκε από την έναρξη του πρώτου μέρους και ο δεύτερος στο 80΄.

Για τους φιλοξενούμενους επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο πρώην κεντρικός αμυντικός του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, Δημήτρης Κολοβέτσιος. Ο Έλληνας στόπερ κατάφερε να σκοράρει δύο μήνες μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο.

Η Καϊσέρισπορ κατάφερε να ανοίξει στο σκορ μόλις στο 24ο λεπτό με τον Γκαβράνοβιτς. Μάλιστα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο πρώην εξτρέμ του ΠΑΟΚ, Μαμέ Τιάμ διπλασίασε τον δείκτη του σκορ. Η ομάδα των δύο Ελλήνων δεν τα έβαλε κάτω και με ένα ξέσπασμα στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσα. Σκόρερ των δύο γκολ οι Βίστσα και Ντζανίνι στο 49ο λεπτό κι 59ο αντίστοιχα. Την ολική ανατροπή υπέγραψε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Νουακαέμε στο 90+8.

Η ομάδα των Μπακασέτα – Σιώπη πήρε τη νίκη για 5ο συνεχόμενο ματς στο πρωτάθλημα, ενώ τρέχει αήττητο σερί 11 αγωνιστικών. Η «Τράμπζον» προπορεύεται στο πρωτάθλημα, όντας στο +17 από τη δεύτερη Κόνιασπορ.