overfm.gr | Euro 2021 | Τουρκία-Ουαλία 0-2: Νίκη πρόκρισης για τους Ουαλούς

Σε ένα παιχνίδι που θα κλείδωνε την πρόκριση ανάμεσα σε Τουρκία και Ουαλία, κατέληξε στην ομάδα του Γκάρεθ Μπέιλ.

Η Ουαλία είναι με το μισό πόδι στην φάση των «16», σε δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση μετά την επικράτηση 2-0 απέναντι στην Τουρκία και έβαλε σοβαρά θεμέλια για την πρόκριση.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Γκάρεθ Μπέιλ, που παρά το χαμένο πέναλτι που είχε κατάφερε να μοιράσει δύο ασίστ, στην νίκη της ομάδας του.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα ήρθε από την  Ουαλία στο 6ο λεπτό, με τον Ράμσεί να κάνει ωραία την ντρίμπλα μέσα στην περιοχή και να βρίσκεται σε τετ α τετ με τον Τσακίρ, χωρίς να καταφέρει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η  Τουρκία βρήκε τρόπο να απαντήσει  μετά από τρία λεπτά (9′), όταν ο Γιλμάζ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ.

Οι Ουαλοί ήταν αυτοί που είχαν την κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο, ο Άαρον Ράμσεϊ έχασε νέα τεράστια ευκαιρία στο 24ο λεπτό, όταν βρέθηκε ολομόναχος απέναντι στον Τσακίρ μετά από εξαιρετική πάσα του Μπέιλ, αλλά έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά πάνω από το δοκάρι.

Μετά από ένα μισάωρο οι Τούρκοι ήταν αυτοί που μπόρεσαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, ενώ αυτοί που προηγήθηκαν ήταν οι  Ουαλοί  στο 42′, με την τρίτη ολόιδια ευκαιρία του Ράμσεϊ να καταλήγει αυτήν την φορά στα δίχτυα.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, αφού κυνηγούσε το σκορ για να έχει ελπίδες να πάρει την πρόκριση, με τον  Ουντέρ και Τσαλχάνογλου να απειλούν στο πρώτο πεντάλεπτο, χωρίς πάντως να φτάσουν στη μεγάλη ευκαιρία. Αυτή ήρθε από τον Γιλμάζ στο 53′, με τον αρχηγό των Τούρκων να στέλνει την μπάλα πολύ ψηλά με σουτ ελάχιστα έξω από τη μικρή περιοχή.

Λίγο μετά η Ουαλία, είχε την ευκαιρία να φτάσει στο 2-0, με τον Γκάρεθ Μπέιλ να κερδίζει πέναλτι. Ωστόσο την εκτέλεση που ανέλαβε ο ίδιος την έστειλε… στα περιστέρια.

Το τελειωτικό χτύπημα στους Τούρκους που προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να πάρουν την ισοπαλία, έδωσε ο Ρόμπερτς μετά από ασίστ του Γκάρεθ Μπέιλ στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων.